Yozgat’ta mağduriyet her geçen gün artıyor! Ankara, Kırıkkale ve Çorum yolu çileye dönüştü

Yozgat’ta mağduriyet her geçen gün artıyor! Ankara, Kırıkkale ve Çorum yolu çileye dönüştü

Sağlık Bakanlığı'nın 4924 Sayılı Sözleşmeli Personel Kanunu'nun Yozgat'taki uygulamasını sonlandırması, Yozgat Şehir Hastanesi'nde çalışan doktorların hastaneden ayrılmasına ve hasta mağduriyetlerinin artmasına neden oluyor.

A+A-

Sağlık Bakanlığı'nın 4924 Sayılı Sözleşmeli Personel Kanunu'nun Yozgat'taki uygulamasını sonlandırması, Yozgat Şehir Hastanesi'nde çalışan doktorların hastaneden ayrılmasına ve hasta mağduriyetlerinin artmasına neden oluyor.

Sorunun çözümü için ya kanunun tekrar uygulanması veya ilçe hastanelerinin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından daha etkili bir şekilde koordine edilmesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde, Yozgat milletvekilleri Sağlık Bakanlığı nezdinde çözüm arayışına girmesi bekleniyor.

12092023023941-1694486381.jpg

Yozgat, geçmişte doktorlar tarafından tercih edilmeyen bir şehir olarak biliniyordu. Ancak, Yozgat Şehir Hastanesi'nin kuruluşunda doktorlara sağladığı avantajlar sayesinde tercih edilebilir bir hale geldi.

4924 Sayılı Sözleşmeli Personel Kanunu gereğince, devlet hizmeti yükümlüsü olan doktorlar, yükümlülüklerini tamamladıktan sonra bir yıl daha çalışmayı taahhüt ederek istedikleri yere atanabiliyorlar ve maddi avantajlar elde edebiliyorlardı. Yozgat, bu uygulama kapsamında olması sayesinde doktor sıkıntısı yaşamıyordu.

Ancak, 2023 yılının başında yayınlanan bir genelgeyle Yozgat şehir merkezi bu uygulama kapsamından çıkarılıp, ilçelerde devam ettirilmesi kararı alındı. Bu değişiklik sonucunda, Yozgat Şehir Hastanesi'nde çalışan doktorlar, daha yüksek maaş alabilmek için tayinlerini başka illere veya Yozgat'ın ilçelerine aldırmaya başladılar. Bu durum, Yozgat şehir merkezinde hasta mağduriyetlerinin artmasına neden oldu ve 11 Eylül itibarıyla Yozgat Şehir Hastanesi'nden 10 doktorun ilçelere tayin istediği öğrenildi.

4924 Sayılı Sözleşmeli Personel Kanunu'nun Yozgat'ın ilçelerinde hala uygulanması, ilçe hastanelerindeki doktor ihtiyacının karşılanması açısından olumlu bir adım gibi görünse de, ilçelerle merkez arasındaki koordinasyon eksikliği nedeniyle şehir hastanesinde doktor eksikliği ve hasta yoğunluğu artıyor. Yozgat Şehir Hastanesi'nde doktor sıkıntısının başgösterdiği, ancak bu tayinler sebebiyle önümüzdeki günlerde daha büyük sıkıntıların ortaya çıkacağı ifade ediliyor.

Yozgat Şehir Hastanesi yönetimi, bu konuda basına bilgi vermekten kaçınırken, bazı kaynaklar, ilçe hastanelerinden Yozgat Şehir Hastanesi'ne yapılan koordinasyonsuz ve gereksiz hasta sevklerinin, merkezdeki yoğunluğu daha da artırdığını belirtiyorlar. Normal şartlarda şehir merkezinin ilçelerdeki yoğunluğu alması gerektiği ancak bu koordinasyon eksikliği nedeniyle Yozgat Şehir Hastanesi'nin bu rolünü yitirdiği ifade ediliyor.

BİR ÖRNEK SORUN: KLİMA VE BRANŞ DOKTORLARI

Bu karmaşık sorunlar sadece doktor eksikliği ile sınırlı değil. Örneğin, Sorgun hastanesinin ameliyathanesinin 4 haftadır kapalı olmasının nedeni olarak klima arızası gösteriliyor. Yozgat Şehir Hastanesi'nde sadece 1 KBB uzmanının bulunmasına rağmen, Sorgun'da 2 uzmanın olması ve aynı durumun göz branşı için geçerli olması, hastaların şehir hastanesine sevk edilmesine neden oluyor. Ayrıca, randevusuz hastalara bakmayan doktorların olduğu ve köyden gelen hastaların Yozgat Şehir Hastanesi'ne gitmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

Doktor atamalarının her 2 ayda bir yapıldığı ve yeni doktorların hizmete başlamasının 2-3 ay sürdüğü belirtiliyor. Bu durum, doktor eksikliği ve hasta mağduriyetlerinin daha da artmasına neden oluyor. Sorunun çözümü için Yozgat Şehir Hastanesi'ne geçici görevlendirme yapılması veya genel koordinasyonun sağlanması için İl Sağlık Müdürlüğü'nün ilçe hastanelerinin yönetimleri ile işbirliği yapması öneriliyor.

Halihazırda Yozgat Şehir Hastanesi'nde 103 poliklinik odası bulunmasına rağmen, aktif olarak hizmet veren doktor sayısının 60 civarında olduğu biliniyor. Bu, 2017 yılından bu yana en düşük seviyede olduğu kaydediliyor.

Sorunun çözüme kavuşturulmaması durumunda, Yozgat Şehir Hastanesi'nde doktor sıkıntısının artarak devam edeceği ve hasta mağduriyetlerinin daha da artacağı endişesi dile getiriliyor.

Yozgat Gazetesi

İlgili Haberler