Yozgat'ta kuyumculara yetki belgesi uyarısı

Yozgat'ta kuyumculara yetki belgesi uyarısı

Yozgat Ticaret İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kuyumcu ticaretinin takip ve kontrolünün sağlanması amacıyla Kuyumculara Yetki Belgesi zorunluluğu getirildiği belirtildi.

A+A-

Yozgat Ticaret İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kuyumcu ticaretinin takip ve kontrolünün sağlanması amacıyla Kuyumculara Yetki Belgesi zorunluluğu getirildiği belirtilerek, kuyumcuların, 31 Aralık 2021 tarihine kadar yetki belgelerini almaları gerektiği bildirildi.

Ticaret İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yetki belgesinin KTBS sistemi üzerinden verildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:”Yetki Belgesi için en önemli şartı ustalık belgesidir. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Çıraklık Eğitim Merkez Müdürlüğünce verilmektedir. Kuyum ticaretine ilişkin yetki belgesi, Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden kuyum işi yapan esnaf ve tacirlerin başvurusu üzerine, Ticaret Müdürlüğü tarafından sistem üzerinden gerekli evrak incelemesi yapıldıktan sonra KTBS üzerinden onaylanacak veya red edilecektir. Yetki belgesi, her bir kuyum işletmesi için ayrı ayrı düzenlenecek ve devri yapılamayacaktır. Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi (KTBS) üzerinden verilecek olan yetki belgesinin yenilenmesi iptali gibi işlemlerin takibi sistem üzerinden yapılacaktır. Halen bu işle meşgul olan Kuyumcuların aşağıdaki belgeleri KTBS üzerinden yükleyerek başvuru yapmaları gerekmektedir. Esnaf Sanatkârlar veya Ticaret Sanayi Odası Meslek odası kaydı,
Gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti Vadesi geçmiş borcunun vergi borcunun bulunmaması, Vergi kaydında İştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyetinin bulunması
En az bir personelinin ilgili kuyumculukla ilgili ustalık belgesine sahip olması şartları aranacak.” Kuyum ticaretiyle iştigal edilen iş yerinde başka bir ticari faaliyette bulunulamayacak. Kuyum işletmesi; kuyum niteliği taşımayan ürünleri iş yerinde bulunduramayacak ve bu ürünlerin satışını yapamayacak. Hizmet verdiği kişileri yasa dışı uygulamalara teşvik edemeyecek.
Bugün itibarıyla faaliyette olan kuyum işletmelerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar durumlarını yönetmelik şartlarına uygun hale getirerek yetki belgesi almak için KTBS üzerinden başvurmaları gerekiyor.” 

Yeniufuk