Yozgat'ta kuş uçurtulmuyor! Denetimler sıklaştırılmaya başlandı

Yozgat'ta kuş uçurtulmuyor! Denetimler sıklaştırılmaya başlandı

Türk Polis Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde gerçekleştirilen özel denetimler sonucunda alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde ve yük taşıyan araçlara yönelik önemli tespitlerde bulundu.

A+A-

Türk Polis Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde gerçekleştirilen özel denetimler sonucunda alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde ve yük taşıyan araçlara yönelik önemli tespitlerde bulundu. 10-12 Kasım tarihleri arasında 81 ilde gerçekleştirilen denetimlerde, toplamda 46 bin 653 araç ve sürücü kontrol edildi.

Yapılan açıklamaya göre, denetimlerin temel amacı, alkol ve uyuşturucu kullanımına bağlı trafik kazalarını en aza indirme ve trafik güvenliğini sağlama çabasıydı. Denetimler sonucunda 1,538 sürücünün alkol etkisinde araç kullandığı, 2 sürücünün ise uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisinde araç kullandığı tespit edildi. Bu durum üzerine ilgili sürücülere idari ve adli işlemler başlatıldı. Ayrıca, 63 sürücünün teknik cihazla ölçüm yapılmasını kabul etmemesi nedeniyle sürücü belgeleri geçici olarak geri alındı.

Özel denetimler kapsamında, yük taşıyan araçlara yönelik de ayrı bir inceleme yapıldı. 07-09 Kasım tarihleri arasında ülke genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen bu denetimlerde toplam 94 bin 388 araç ve sürücü kontrol edildi. Denetim sonuçlarına göre, bin 92 sürücünün çalışma ve dinlenme sürelerine uymadığı, 973 araçta takograf bulundurulmadığı ve kullanılmadığı, 452 araçta ağırlık ve yükleme kurallarına uyulmadığı belirlendi.

Toplamda 205 aracın zorunlu haller dışında gerekli önlemleri almadan karayolu üzerinde durakladığı veya park ettiği, 136 aracın arka koruma çerçevesinin standartlara uygun olmadığı, 77 araçta ise arka koruma çerçevesinin bulunmadığı tespit edildi. Denetimler sonucunda 8 bin 710 trafik kural ihlali tespit edilirken, Türk Polis Teşkilatı sürücülere trafik kurallarına uymaları konusunda uyarıda bulundu.

Etiketler :
İlgili Haberler