Yozgat'ta kurbanlar paylaşılacak kardeşler yakınlaşacak

Yozgat'ta kurbanlar paylaşılacak kardeşler yakınlaşacak

Türkiye Diyanet Vakfı Yozgat şubesince 2022 yılı vekaletle kurban organizasyonu kapsamında vatandaşlara ve esnaflara tanıtım broşürümüzü dağıtarak bilgilendirme yapıldı.

A+A-

Türkiye Diyanet Vakfı Yozgat şubesince 2022 yılı vekaletle kurban organizasyonu kapsamında vatandaşlara ve esnaflara tanıtım broşürümüzü dağıtarak bilgilendirme yapıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı Yozgat şubesi tarafından görevlendirilen ekipler vatandaşları ve esnafı vekaletle kurban organizasyonu hakkında bilgilendirildiler.

362aeac5-1fd8-4af7-a945-dca121ad028f.jpg

“İhtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor”

Vatandaşları bilgilendirmek amacıyla yapılan çalışma hakkında konuşan Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, “Vekaletle kurban kesimi konusunda vatandaşları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla etkinlikler düzenliyoruz. Toplumun tüm kesimine Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın, vekaletle kurban kesiminde izlediği şeffaf, doğru ve güvenli yolu anlatıyoruz. Başkanlığımız ile vakfımız kurbanın her aşamasında dikkat ve hassasiyetle hareket ediyor, kurban kesimlerinin öncesinde ve sonrasında bağış sahibini şüpheye mahal bırakmayacak şekilde bilgilendiriyor. Kurban etlerini ülkemizde ve yeryüzünün en muhtaç coğrafyalarında ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor” dedi.

“Dinen caizdir”

Görevlendirilen ekipler ise vatandaşları şu şekilde bilgilendirdiler; “Kurban ibadetinde esas olan, kişinin kurbanını kendisinin kesmesidir. Bununla beraber malî bir ibadet olduğu için vekâlet yoluyla da kestirilebilir. Günümüzde vekâletle kurban kesimi genellikle iki şekilde uygulanmaktadır.
Birincisi: Kurban kesmek isteyen kişinin ilgili kuruluşa kurbanlık alımı ve kesimi için umumi vekâlet vermesi, söz konusu kuruluşun da müvekkili adına taahhüt ettiği bu hayvanı alıp muayyen günlerde kesmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

İkincisi: İlgili kuruluşun, kurban kesmek isteyen kimselere belirli bir bedel karşılığında kurbanlık hayvanı ya da hisseleri satması ve kesim günü geldiğinde de müşteriden vekâlet alarak onun adına kesmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Bu uygulamada, önce satım akdi yapılmakta, daha sonra da kesim için vekâlet alınmaktadır. Elde edilen etler de bazen kurbanı kestirene bazen de onun rızasıyla yoksullara ve hayır kurumlarına verilmektedir. Her iki durumda da gerekli şartlara riayet edildiği takdirde yapılan bu uygulamalar dinen caizdir.”

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.