Yozgat'ta kuraklık çiftçiyi vurdu

Yozgat'ta kuraklık çiftçiyi vurdu

Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen illerin başında gelen Yozgat’ta baharla birlikte yeterli derecede yağışların olmaması bazı bölgelerde ekili hububat alanlarında zarara sebep oldu.

A+A-

Yağışların olmaması bazı bölgelerde ekili hububat alanlarında zarara sebep oldu.


Yerköy İlçesinde çiftçiler, yağış olmadığından dolayı buğday ve arpa ekili alanlarda büyük oranlarda zarar olduğunu belirtti.


Nihat İnan isimli çiftçi, bölgelerinde ekili ürünlerin şiddetle yağmura ihtiyacı olduğunu belirterek, “Sadece benim arazimde yaklaşık 100 dekara yakın arpada yağış olmaması nedeniyle yandı. Bu saatten sonra yağmur yağsa da yanan tarlaya pek faydasının olacağını düşünmüyorum.

Devlet büyüklerimiz, bizlerin bu durumunu dikkate alarak, çiftçilerimizin kooperatiflerden yada bankalardan kullanmış olduğumuz kredileri faizsiz bir şekilde ertelemelerini ve bizlere destek olmalarını istiyoruz.

Yapacak bir şeyimiz de yok. Takdiri ilahi eğer böyle giderse bölgemizde bütün çiftçilerimizde büyük oranlarda zararlar meydana gelecek. Dileğimiz inşallah yağışlar gelirde diğer ürünler yanmaktan kurtulur.”dedi.


Cemil Acer isimli çiftçide benzer ifadeler kullanarak, “Son yılların en kurak mevsimini yaşıyoruz. Köyümüzde 1 asrı aşkındır kesilmeyen köy çeşmesi kuraklık sebebiyle kurudu. Anıza ekilen arpa, buğday tamamen yandı, hasadı da edilemez. Bir yandan pandemi, bir yandan kuraklık çiftçi olarak zor durumdayız.”diye konuştu.