Yozgat'ta kritik rapor kabul edildi! Tam 1 milyon dekar alana sahip

Yozgat'ta kritik rapor kabul edildi! Tam 1 milyon dekar alana sahip

Yozgat İl Genel Meclisi, aralık ayının üçüncü birleşim toplantısını gerçekleştirdi.

A+A-

Yozgat İl Genel Meclisi, aralık ayının üçüncü birleşim toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Başkanı İskender Nazlı'nın başkanlığında yapılan toplantıda, meclis başkanlığına sunulan 4 yazılı önerge ile birlikte, 3 gündem maddesi görüşülerek meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının birinci maddesinde, Sarıkaya ilçesine ait tarım arazilerinde yapılan ekimler, meyve yetiştiriciliği ve hayvancılık hakkında Tarım, Orman ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor okundu. Komisyon Başkanı Mehmet Gönül, Sarıkaya ilçesinin merkezi ve köylerinde toplam 1 Milyon 61 bin 704 yüzölçümüne sahip olduğunu belirterek, tarıma elverişli arazi miktarının 838 bin 679 dekar, çayır mera alanının 116 bin 706,8 dekar, çayır arazisinin 74,7 dekar, orman arazisinin 77 bin 849,3 dekar olduğunu açıkladı. Gönül, ayrıca sulu tarım arazisi alanının 56 bin 442,7 dekar, kuru tarım arazisi alanının 767 bin 129,6 dekar, dikili tarım arazisi alanının 15 bin 106,9 dekar olduğunu ifade etti. Bu alanlarda buğday, arpa, nohut, yeşil mercimek, şeker pancarı, fiğ, yonca, korunga, silajlık mısır, aspir, fasulye, çerezlik ayçiçeği, yağlık ayçiçeği, çemen, çavdar, patates, yem bezelyesi ekimi yapıldığını belirten Gönül, Sarıkaya ilçesinde toplamda 20 bin adet büyükbaş, 39 bin adet küçükbaş hayvan ve 2 bin 500 adet arılı kovan bulunduğunu ifade etti.

Toplantının ikinci maddesinde, Saraykent ilçesinde bulunan sağlık evi, sağlık ocakları ve Aile Sağlığı Merkezleri hakkında Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor kabul edildi. Komisyon Başkanı Mustafa Gezer, Saraykent ilçesindeki sağlık tesislerinin genel durumu hakkında detaylı bilgiler verdi. Gezer, ilçede dört adet sağlık evinin bulunduğunu ve Aile Hekimliği hizmetinin 4 adet aile hekimi, 1 ebe, 2 hemşire, 2 enjeksiyon hemşiresi ve 1 yardımcı personel ile sağlandığını belirtti. Ayrıca, toplum sağlığı merkezinde 1 hekim, 2 ebe, 1 çevre sağlığı teknisyeni, 1 hemşire, 1 şoför ve 1 hizmetli ile hizmet verildiğini söyledi.

Gündemin son maddesinde ise İl Özel İdaresi'nin 2023 mali yılı yatırım programından ayrılan ödeneklerle Sarıkaya ilçesine bağlı köylerde yapılan asfalt kaplama, BSK, yama ve köy yollarındaki bakım ve onarımlar hakkında Köye Yönelik Hizmetler Komisyonu tarafından hazırlanan rapor kabul edildi. Komisyon Başkanı Şuayip Yılmaz, ilçeye bağlı köylere ayrılan 2 Milyon 125 bin lira ödenekle gerçekleştirilen çalışmaları detaylı bir şekilde aktardı. Yılmaz, Sarıkaya ilçesine bağlı köylere yapılan asfalt kaplama projeleri, yama ve bakım çalışmalarının yanı sıra ilçe genelindeki diğer ihtiyaçlara da değindi.

Toplantıda alınan kararlar, il genel meclisinin önemli gündem maddelerine yönelik yapılan detaylı incelemeleri ve kararların oy birliği ile kabul edilmesi, ilçelerin tarım ve sağlık durumlarına ilişkin alınan raporlarla ilgili yapılan değerlendirmeler, ilçe köylerine yönelik altyapı çalışmalarının ayrıntılı bir şekilde sunulması, Yozgat'ın genel kalkınma ve hizmet alanındaki adımlarına ışık tuttu. Bu kararlar, il genel meclisinin halkın ihtiyaçlarına yönelik etkin ve planlı bir şekilde çalıştığını gösteriyor.

Etiketler :
İlgili Haberler