Yozgat'ta koronavirüse karşı aşı seferberliği

Yozgat'ta koronavirüse karşı aşı seferberliği

Korona virüsle mücadele kapsamında aşılama çalışmaları hız kazandı. Yozgat'ta koronavirüs ile mücadele sağlık çalışanları vatandaşların ayağına kadar gidiyor.

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ´yerinde aşı uygulamasıyla artık sağlık merkezleri dışında da aşılama yapılıyor. Kovid-19 ile mücadele kapsamında vaka sayılarının artış gösterdiği illerin başında gelen Yozgat’ta aşı seferberliği sürüyor.

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü, korona virüsle mücadele kapsamında il genelinde aşı uygulaması başlattı.
Koronavirüsle mücadele normalleşme sürecinin başlaması ve Diyarbakır'da sıcak havanın etkili olmasıyla maske kullanımı yok denilecek seviyeye indi. Sosyal mesafe kuralının uygulanmaması da koronavirüs vaka sayılarında artışa neden oldu.

Şehir ve ilçe merkezlerindeki en yoğun cadde ve sokaklarda da kurulan noktalara gelen vatandaşlar randevu almadan aşılarını yaptırabiliyor.

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, sağlık ekiplerinin yoğun bir çabayla vatandaşları aşılamak için çalıştıklarını söyledi.

İl Sağlık Müdürü Şahin, salgınla mücadele kapsamında yürütülen aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Salgınla mücadelede başarının aşı olmaktan geçtiğini belirten İl Sağlık Müdürü Şahin, sırası gelen tüm vatandaşları aşı olmaya davet etti.

İl Sağlık Müdürü Şahin, “Sağlık kuruluşlarımızın yanı sıra mobil ekiplerimizce aşılama işlemleri hızla devam ediyor. Son olarak kurduğumuz mobil stantlarımızda ikna yoluyla 18 yaş üzeri vatandaşlarımızı randevusuz bir şekilde aşılamaya devam edeceğiz. Sağlık ocağı, aile hekimliklerinde ise randevusuz bir şekilde mesai saatleri içerisinde aşı işlemleri sürecek” dedi.

Bilimsel olarak aşının hastane yatışında yüzde 80'in, ölümlerde ise yüzde 90'ın üzerinde bir azalma sağladığının kanıtlandığını dile getiren İl Sağlık Müdürü Şahin, vatandaşların gerek sağlık tesislerimizde gerekse aşı noktalarında aşılarını olmalarını istediklerini kaydetti.

İl Sağlık Müdürü, "Eylül ayı içerisinde eğitim öğretim dönemi başlayacak. Çocuklarımızın okullarına daha sağlıklı bir şekilde gitmesinin, aynı zamanda toplumsal olarak da eski sağlıklı, maskesiz günlere dönebilmenin en rahat kestirme yolu olarak aşıyı görüyoruz. Sağlık hizmetinin vatandaşın ayağına götürüyoruz" ifadelerini kullandı.