Yozgat'ta kollar sıvandı! Üretimi arttırılacak

Yozgat'ta kollar sıvandı! Üretimi arttırılacak

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü il genelinde baklagil üretiminin artırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

A+A-

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü il genelinde baklagil üretiminin artırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

fasulye5.jpgİl Tarım Orman Müdürlüğü ekipleri, Yozgat’ta baklagillerde ürün çeşitliliğini artırmak yeni çeşitleri çiftçilere göstermek amacıyla 4 köyde 4 çeşit kuru fasulye, 1 çeşit yeşil fasulye deneme ekimleri yapıldı.

Ekimlere İl Müdürü Tanju Özkaya, teknik personel ve çiftçiler katıldı. İl Müdürü Özkaya, çiftçilerle sohbet ederek, yapılan ekimler ve çeşitlerle ilgili şunları söyledi: “Yaptığımız çalışmalarla İlimiz tarımında üretim ve verim miktarını artırmayı hedeflemekteyiz. Bu amaçla eğitim yayım faaliyetleri ile birlikte çiftçilerimizde saha çalışmalar yürütmekteyiz. Bu kapsamda da birçok deneme demonstrasyonlar kurmakta bunların sonuçlarını kamuoyu ve çiftçilerimizle paylaşmaktayız. Kuru fasulye ve yeşil fasulye, yemeklik baklagiller sınıfında gıda sektöründe en çok tüketilen ve aranan yemeklik baklagillerden biridir. Özellikle protein oranının yüksekliği nedeniyle beslenme diyetlerinde kullanılmaktadır. İl Müdürlüğümüzce geçen yıllarda ilimizde kuru fasulye üretimini artırmak amacıyla yerli tohum dağıtımı gerçekleştirilmiş ve ekişleri yapılarak hasatları yaptırılmıştı. Bu doğrultuda İlimizde son yıllarda ekiliş alanlarında artış olduğu gözlenmektedir.Son iki yılda İlimizde kuru fasulye üretiminde önemli bir artış olduğu gözlemlenmektedir. 2019 yılında 4315 dekar olan ekiliş alanı 2021 yılında 10.457 dekara çıkmış olup 566 ton üretim ise 1.942 tona yükselmiştir. Hedefimiz bunu daha da yukarılara taşımaktır.

fasulye4.jpg

Bugünde burada Bakanlığımıza bağlı Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve özel firmalar tarafından geliştirilmiş olan 4 çeşit kuru fasulye çeşidimizin ekimi gerçekleştiriyoruz. Bunlardan Sürurbey çeşidi şeker fasulyesi denilen küçük tombul daneli çeşittir. Diğer bir çeşitlerimiz Canıpek, Borsa ve Nirvana çeşitleri ise dermason tipi fasulye çeşididir. Yeşil fasulyede ise Zümrüt42 çeşit ekilmiştir. Bu çeşitler daha önce İlimizde ekilmemiş ve denenmemiş çeşitlerdir. Bu deneme ekimi, ile bu çeşitlerin İlimiz ekolojik şartlarında gelişim ve verim durumları gözlemlenecektir. Sonuçlar basın ve yayın yoluyla çiftçilerimiz ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.” 

fasulye2.jpg

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.