Yozgat'ta kış aylarının vazgeçilmez içeceği oldu

Yozgat'ta kış aylarının vazgeçilmez içeceği oldu

Kış ayları ile birlikte ne kadar güneşli günler yaşansa da havalar soğumaya başladı. Vatandaşlar soğuk kış günlerinde hem farklı bir lezzet hem de sağlık açısından doğal çaylara önceki yıllara göre az olsa da yöneldiği öğrenildi.

A+A-

Kış ayları ile birlikte ne kadar güneşli günler yaşansa da havalar soğumaya başladı. Vatandaşlar soğuk kış günlerinde hem farklı bir lezzet hem de sağlık açısından doğal çaylara önceki yıllara göre az olsa da yöneldiği öğrenildi.

Aktar işletmesi sahibi Mehmet Yaman ekonomik sıkıntılardan fiyat olarak baharat ve doğal ürünlerin çok fazla etkilenmediğini söylerken, kış için vatandaşların ıhlamur ve doğal çaylara yöneldiklerini söyledi.

"DOĞAL ÜRÜNLERİN FİYATINDA FAZLA BİR ARTIŞ YOK"

Doğal çaylar ve sağlık ürünlerinin yaşanan ekonomik krizden etkilenmediğini ve bu sene de nerede ise geçen sene ile aynı fiyata satışa sunduklarını söyleyen Mehmet Yaman,"Kışlık alınan ürünlerin fiyatlarında çok fazla bir artış olmadı. Geçen sene ki ıhlamur fiyatı bu sene de aynı.  Geçen seneye nazaran fiyatında düşüş olan ürünlerde var. Bir tek karışık çaylarda fiyat artışı oldu. Geçtiğimiz seneye nazara ürünlere talepte biraz düşüş var.  Geçen seneki fiyatlarla bu seneki fiyatlar arasında herhangi bir fark yok. Yerel ürünlerde herhangi bir artış yaşanmadı. Ekonomik sıkıntılar baharat ürünlerinde, doğal sağlıklı otlarda herhangi bir fiyat artışına neden olmadı. O yüzden bizler biraz daha rahatız" dedi.

"ARTIŞ SADECE ÜRETİMİ AZ OLAN ÜRÜNLERDE"

Fazla bir fiyat artışı olmadığını ve yaşanan artışlarınsa sadece üretimden kaynaklı olduğunu söyleyen Yaman,"Mahsulü az olan ürünlerin fiyatlarında artış var. Örnek verecek olursak bu sene fazlaca bamya yetişmedi. Ondan dolayı bamya fiyatlarında birazda olsa bir artış var. Bazı ürünlerde bu gibi artışların yaşanması normal. Hastalıklar oluyor, iklimsel sıkıntılar oluyor. Bu yüzden yeterince mahsul alınamıyor. Az olunca da talebe karşılık olarak fiyatların yükselmesi normal oluyor. Bu sene bu konuya verilebilecek en güzel örnek bamya" ifadelerini kullandı.

"İNSANLAR DOĞAL ÜRÜNLERDEN VAZGEÇMİYOR"

Eskisi gibi vatandaşların ürünleri fazla almadıklarını ancak doğal ürünlerden vazgeçmediklerini söyleyen Yaman,"İnsanlar ihtiyaç duydukları ürünleri satın alıyor. Gıda ürünü ve sağlık için alınan ürünlere rağbet her zaman devam ediyor. İlgide bir azalma yok. Eskisi gibi çok çok almasalar da, az da olsa alıyorlar. Kış aylarında en çok ıhlamur ve kış çayı satışlarımız var. Bunların devamlı evde bulunması gerekir. Hastalıkların başlayacağı zaman bu aralar. Bu sıralarda evde doğal çaylar demlenmeli. İnsanlar bu dönemde bu ürünlere zaten yöneliyorlar. Demleyip içiyorlar. Hem kış aylarında ayrı bir lezzet oluyor. Hem de vatandaşlarımız sağlıkları için bir ürün tüketmiş oluyorlar" şeklinde konuştu. 

Yozgat Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.