Yozgat'ta kırmızı çizgiler çekildi

Yozgat'ta kırmızı çizgiler çekildi

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan "Yayalar Kırmızı Çizgimizdir" projesi Yozgat’ta da hayata geçirildi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan "Yayalar Kırmızı Çizgimizdir" projesi Yozgat’ta da hayata geçirildi.

Yozgat Şehir Merkezi’nde bulunan Fatma Temel Turhan Ortaokulu'nun önünde bulunan yaya geçidinde düzenlenen program ile trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek için kırmızı şeritler çekildi.

Düzenlenen programa Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Yozgat İl Jandarma Komutanı Ali Sefa Yılmaz ve Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı katıldı.

"Yayalar Kırmızı Çizgimizdir" projesi hakkında bir konuşma yapan Vali Polat, "Bugün burada kırmızı çizgimizi çizdik. Yayalar kırmızı çizgimizdir dedik. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'nun başlattığı ve tüm Türkiye'de aynı ayna uygulamaya konulan 'Yayalar Kırmızı Çizgimizdir' projemiz hayata geçti. Zaten bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllardan itibaren 'Öncelik Yaya Öncelik Hayatın' sloganı ile 2018 yılında başlamıştı projelerimiz. Gençlerimize kırmızı düdük dağıtmıştık. Özellikle okul çevresinde yaya geçitlerimizi belediyemizle ortaklaşa hepsini yenilemişti. Şimdi de ışıksız yaya geçitlerinde 'Öncelik Yaya Öncelik Hayatın' sloganıyla devam ediyoruz. Tabi amaç sıfır can kaybı. 1 sayısı bile bizim için çok büyük bir rakam. Bakanlığımız tarafından başlatılan projenin 2023'e kadar stratejik eylem planı da açıklandı. Bu uğurda ilimiz genelindeki tüm yaya geçitlerinin belediyemiz tarafından boyandı. Burada asıl amaç tabi ki boyamak değil insanımızda bu farkındalığı bu bilinci oluşturmak. İnşallah önümüzdeki hafta içerisinde de belediyemiz ortaklığında trafik eğitim parkını da yenileyeceğiz. Çocuklarımıza eğitim vermek ve çocuklarımızın ailelerine ulaşmak önemli olan yayanın adım attığı an araçlarımızın artık durmayı bilmesidir. Yozgat'ımızda da bu bilinci ve farkındalığı verebiliriz" ifadelerini kullandı.