Yozgat’ta kiralık ev krizi! Bir önceki yıla göre yüzde 50 fark var

Yozgat’ta kiralık ev krizi! Bir önceki yıla göre yüzde 50 fark var

Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen eğitim ilk ve orta dereceli okullarda başlarken Ekim ayından itibaren Bozok Üniversitesi 21 bin 109 öğrenciye kapılarını öğrenciye kapılarını açıyor.

A+A-

Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen eğitim ilk ve orta dereceli okullarda başlarken Ekim ayından itibaren Bozok Üniversitesi 21 bin 109 öğrenciye kapılarını öğrenciye kapılarını açıyor.

Bozok Üniversitesi’nde Ekim ayında başlayacak olan eğitim-öğretim öncesi Yozgat’a gelecek öğrenciler barınma ihtiyacını gidermek pandemi nedeniyle daha sağlıklı bir ortam olacağı düşüncesiyle  tercihini kiralık daireleri tercih ediyor.

YURTLAR ÖĞRENCİLERİ BEKLİYOR

Mart 2019’dan bu zamana kadar geçen süreçte Koronavirüs Salgını’ndan dolayı eğitim öğretim uzaktan eğitimle devam ediyordu. Normalleşme süreci ile birlikte ilimizde ilk ve orta dereceli okullarda eğitim öğretim başlarken Bozok Üniversitesi de kapılarını Ekim ayında açıyor.

 Bozok Üniversitesi’nde yeni dönemde açılan bölümlerle birlikte öğrenci sayısının artması bekleniyor. Eğitim için şehir dışından gelecek öğrenciler yurt kayıtlarını yaptırmak ya da barınma ihtiyaçlarını karşılayacakları kiralık dairelere bakmak için ilimize gelmeye başladı. 

Yozgat Merkezde 2 Bin kız, Bin 500 Erkek öğrenci için boş yer mevcut. Yerköy’de bulunan yurtta ise kız ve erkek öğrenciler için 700 kişilik kontenjan bulunurken, Akdağmadeni yurtlarında ise 400 kişilik kontenjan boş durumda.

Yozgat genelinde KYK yurtlarında ki doluluk oranının yüzde 50 civarında olduğu bilgisi edinildi. Her yurtta salgın hastalık sürecinde olası bir durum için öğrencilere karantina amaçlı ayrılan odalar bulunuyor.

ÖĞRENCİLER EV ARIYOR

Emlak İşletmecisi Samet Yılmaz, yüzyüze eğitim için ilimize gelecek öğrencilerin daha çok kiralık dairelere yöneldiklerini dile getirdi.

 Yılmaz,”Pandemi sürecinde yüz yüze eğitim yerini uzaktan eğitime bırakmıştı. Normalleşme süreci ile birlikte bu sene yüz yüze eğitim başlıyor. Bozok Üniversitesi’de Ekim ayı itibari ile yüz yüze eğitime başlayacak. Bu sene aldığımız duyumlara göre 5 Bin 600 civarında fazladan öğrenci ilimize gelecek. Merkezde toplamda 20 Bin civarında öğrenci olacak. Pandemi sürecinden dolayı öğrenciler yurtlarda kalmaya sıcak bakmıyorlar. Daha fazla talep eşyalı daire üzerine. Buda bizlerde ki kiralık daire talebini artırıyor. Boş dairelerimiz hemen tutuluyor bazen öyle oluyor ki dairelerimiz boşaltılmadan kiraya veriliyor. İlimizde yurt sorunu yok. Ancak pandemiden dolayı öğrencilerin ilk tercihi bireysel kullanacakları barınma alanları oluyor. Öğrencilerin ilimize gelmeye başlaması bir yana geçtiğimiz süreçte ilimize 600 kadar gardiyan ataması yapıldı.  Kentsel dönüşüme bağlı olarak insanların kiralık dairelere çıkmış olması bu dönemde kiralık daire sıkıntısına neden oldu. Bu sıkıntı yaşanırken bir yandan da fiyatlarda artışlar oldu. Geçtiğimiz yıl 800-900 TL civarında kiraya verdiğimiz daireler bu sene Bin 200-Bin 400 TL civarında kiraya veriliyor” dedi.

“ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Diğer bir emlak işletmecisi Levent Yılmaz ise, kiralık ev sıkıntısının öğrencilerin ilimize gelmeden önce başladığını dile getirdi.

Levent Yılmaz,” İlimizde yapılan kentsel dönüşümler, memur atamaları derken kiralık ev sıkıntısı zaten yaşanıyordu. Şimdi öğrencilerinde Ekim ayı itibari ile Yozgat’ta olacak olması kiralık daire talebini daha da artıracak. KYK Yurtları, özel yurtlar öğrenci kabullerini yapıyor. Ancak pandemi sürecinde olmamız öğrencilerin bireysel ya da kendilerine özel bir alanda barınma istekleri kiralık daire talebi doğuruyor. Bu sene öğrendiğimiz kadarı ile yeni açılan bölümlerle birlikte Bozok Üniversitesi’nde öğrenci sayısı da artacak. Öğrenci sayımızın artması ilimize bir katma değer sağlar. Bizde öğrenci kardeşlerimize en iyi şekilde hizmet vermek adına çalışıyoruz. Şuan ilgi oldukça fazla. Özellikle şehir dışından gelecek olan öğrenci kardeşlerimiz telefonla bize ulaşıp bilgi alıyorlar. Şuan kiralık daire sıkıntısı var. Ama herkese hizmet verebilmek adına, talepleri karşılamak adına çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yozgat Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.