Yozgat'ta kapılarını açtı! Hayallerine 55’inden sonra kavuştular

Yozgat'ta kapılarını açtı! Hayallerine 55’inden sonra kavuştular

Yozgat Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren "Tazelenme Üniversitesi," 55 yaş ve üzeri bireylere gençliklerinde ulaşamadıkları üniversite deneyimini sunuyor.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren "Tazelenme Üniversitesi," 55 yaş ve üzeri bireylere gençliklerinde ulaşamadıkları üniversite deneyimini sunuyor. Bu özel program, her dönemde kendilerini geliştirmeye yönelik hedefleri olan 55 yaş üstü katılımcılara kapılarını açıyor.

30 kadın ve erkek katılımcının haftada bir gün bir araya geldiği Tazelenme Üniversitesi'nde, anatomi, ilk yardım, sağlıklı beslenme, sanat, kültür-fizik ve atölye çalışmaları gibi çeşitli dersler veriliyor. Ayrıca düzenlenen toplu aktiviteler, geziler, toplu yemekler, doğa yürüyüşleri ve sanatsal etkinliklerle bireylerin sosyal hayatlarına daha aktif katılımları teşvik ediliyor. Torunları yaşındaki öğrencilerle bir araya gelen bu deneyimli bireyler, tecrübelerini paylaşarak öğrencilere ilham kaynağı oluyor.

universite-hayallerine-55inden-sonra-kavustular-03.jpg

Programa katılan bireylerin memnuniyeti oldukça yüksek. Kezban Bozdemir, "Tazelenme Üniversitesi sayesinde kendimi tazelediğimi düşünüyorum. Okuldan, eğitimlerden ve arkadaşlarımızdan çok memnunuz. Belki çocuklar bizden ders alıyor ama bir de hocalarımızdan etkili iletişimi, kaliteli bir yaşam tarzını öğreniyoruz. İnsanların amacı hayatta mutlu olmak, ben de böyle mutluyum" diyor.

Eskişehir'den Yozgat'a yerleşen Özcan Yerden ise, "Tazelenme Üniversitesi sayesinde gençlerle ve hocalarla bir arada olmak fevkalade bir deneyim. Gençlikte üniversite hayali kurmuştum, ancak o dönemde gidemedik. Şimdi ise bu hayalimi gerçekleştirmenin sevincini yaşıyorum" şeklinde konuşuyor.

universite-hayallerine-55inden-sonra-kavustular-04.jpg

Melike Yağmur Aydın da, "Üniversitemizde açılan Tazelenme Üniversitesi'nde 55 yaş ve üzeri insanlarla birlikte olmak bizi gerçekten mutlu ediyor. Onlardan bir şeyler öğreniyoruz. Onların heyecanı bize de heyecan katıyor. Onlarla hep birlikte çok mutluyuz. Onların azmi ve çabası bize de örnek oluyor. Gerçekten çok başarılılar" diye ifade ediyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, Tazelenme Üniversitesi'ne devam eden yaşlıların hem hayallerini gerçekleştirdiğini hem de bilgilerini tazelediklerini belirterek, bu programın yaşlı bireyleri daha dinç hissettiklerini vurguluyor. Tazelenme Üniversitesi, yaşlı bireylerin üniversite hayallerini gerçekleştirmelerine olanak sağlayarak onlara yeni bir yaşam perspektifi sunuyor.

Yeniufuk

İlgili Haberler