Yozgat'ta kadınlar bakın ne üretecek!

Yozgat'ta kadınlar bakın ne üretecek!

Yozgat Merkez’de ilk defa faaliyetini sürdürecek olan ve sadece kadınlardan oluşan kooperatif Ağustos ayı başında resmi olarak kuruldu.

A+A-

Yozgat Merkez’de ilk defa faaliyetini sürdürecek olan ve sadece kadınlardan oluşan kooperatif Ağustos ayı başında resmi olarak kuruldu.

İlk Genel Kurulunu gerçekleştiren Kooperatifin Yönetim Kurulu Başkanlığına Gülşen Işıksal, seçilirken, Yönetim Kurulu üyeliklerine ise İlknur Ünal ve Dilara Karakoç seçildi. Kooperatifin Proje Koordinatörü ise Merve Türker oldu.

Proje Koordinatörü Merve Türker, Kooperatif hakkında yaptığı açıklamada; Yozgat Merkezde S.S. Sürmeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi dışında kurulmuş bir Kadın Girişim ve İşletme Kooperatifinin olmadığını söyledi.

Türker, “Kadınların emeklerinin üretim sürecine dâhil edilmesi bölgesel gelişme ve kadının toplumdaki yeri açısından önem arz etmektedir. Kırsal alanlarda iş yükünün büyük bir çoğunluğu kadınların üstündedir. Kırsal alanda yaşamın kaynağı olan kadın, doğal üretimin ve tüketimin, geleneksel kültürün, yöreye özgü yiyecek ve el sanatları üretiminin sürdürülmesinde başat rol oynamaktadır. Çalışabilir kadın nüfusunun, özellikle kırsal alanlarda, çalışma hayatına katılım oranının arttırılması hem ulusal hem de bölgesel olarak ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanması açısından çok önemlidir. Kadınların çalışma sürecine dâhil olması ile kadının konumu ve sosyo-ekonomik rolünde de değişim gözlenecektir. Kadının varlık ve etkinlik alanını kapalı aile yapısından çıkarıp, aileyi de geliştirici süreçlere yöneltmektedir. Kadın, sadece aile ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretimde bulunmak yerine çalıştığı, kurduğu ve işlettiği işletmeler aracılığıyla üretimini değerlendirebilmekte ve geliştirebilmektedir.”dedi.

KOOPERATİFİMİZ 2022 YILI İÇERİSİNDE ÜRETİME BAŞLAYACAK

“S.S. Sürmeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi 2022 yılı içerisinde üretimine başlayacaktır.” diyen Türker, “Kooperatif üyesi kadınlarımız gerekli istiridye yetiştiriciliği eğitimini almışlardır. Tesiste ilk olarak yıllık yaklaşık 165 ton istiridye mantar üretimi gerçekleştirilecektir. Üretilecek mantarın gerekli pazar araştırmaları tamamlanmış olup pazar sorunumuz bulunmamaktadır. Projemizin akabinde ise peyzaj bitkileri, misel, fide fidan üretimi, tıbbi aromatik bitki üretimi planlanmaktadır. Üretimi geçekleştirecek arkadaşlarımızın tamamını kadınlar oluşturacaktır. Üretim, pazarlama ve satış planlanmış olup bütün aşamaları kadınlar takip edecektir. Yozgat ilinde bir ilk olmak ve kadınlarımızın tamamına örnek olmak istiyoruz. Kooperatifimiz ve projemiz sayesinde Yozgat ilinde yaşayan kadınlarımızın sosyo-kültürel ve ekonomik gelişimlerine katkı sağlamak istiyoruz. Üretimlerimizin çok yakın zamanda başlayacağını öngörmekteyiz. Çalışanlarımızın, dezavantajlı kadın guruplardan oluşması için devlet kurumlarımız ile görüşmelerimiz devam etmektedir. Tesisin üretime geçmesi ile birlikte kadın istihdamı da artacaktır. Kadınlar olarak bu işi başaracağımıza inanıyoruz. Bize bu yolda destek veren, yalnız bırakmayan, kadınların sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimini destekleyen ve kooperatifimiz ile sürekli ilgilenen kıymetli devlet büyüklerimize kadın arkadaşlarımız adına teşekkür ederim.”diye konuştu.

İlgili Haberler