Yozgat'ta kadına yönelik şiddete sıfır tolerans!

Yozgat'ta kadına yönelik şiddete sıfır tolerans!

Yozgat’ta Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce düzenlenecek etkinliklerde farkındalık amaçlanıyor.

A+A-

Yozgat’ta Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce düzenlenecek etkinliklerde farkındalık amaçlanıyor.

Yozgat’ta, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında kadına yönelik şiddeti doğuran ve pekiştiren olumsuz tutum ile davranışların ortadan kaldırılması ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla program düzenlenecek.

Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olan kadına yönelik şiddetin, kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik zarar veren ve ülkelerin öncelikli olarak çözmesi gereken önemli bir toplumsal sorun olduğunu söyledi.

2-124.jpg

İl Müdürü Neşeli, kadına karşı şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması ve güçlendirilmesi, toplumsal farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında farkındalık oluşturmak için eğitim programları düzenlendiğine değinen İ Müdürü Neşeli, Kadına yönelik şiddetle mücadelede 3 bin 37 kişiye eğitim verildiğini kaydetti.

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nin (ŞÖNİM) herhangi bir aksamaya yol açmayacak şekilde tedbirlerini alarak çalışmalarına büyük bir özveriyle devam ettiklerini dile getiren İl Müdürü Neşeli, “ŞÖNİM’de bugüne kadar bin 989 kadın, 48 ve 81 çocuk olmak üzere 2 bin 118 kişiye hizmet verdik” dedi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamındaki koruyucu ve önleyici hizmetlerin, daha etkin ve ulaşılabilir hale geldiğini vurgulayan İl Müdürü Neşeli, kadın hizmet birimlerince sunulan hizmetlerin niteliğini arttıracak Risk Analiz ve Yönetim Modülünün geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapıldığını belirtti.

İl Müdürü Neşeli, Şiddet uygulayan ve yüksek can güvenliği riski olan şiddet mağdurlarının birlikte takip edildiği elektronik kelepçe uygulamasını Türkiye genelinde yaygınlaştırıldığını aktardı. İl Müdürü Neşeli, şiddet mağdurlarının korunmasına yönelik uygulamaların etkinliğini attırılması kapsamında bir kişiye elektronik kelepçe takıldığını ifade etti.

İl Müdürü Neşeli, “Risk Analiz Ölçeği ile tespit edilen risk düzeyine göre vakaya özel risk yönetimi planı geliştirerek, şiddet mağduruna yönelik sosyal hizmetlerimizi ‘doğru tespit’, ‘nitelikli hizmet’, ‘etkin müdahale’ zinciriyle güçlendirilmesi hedefleniyor” diye konuştu.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.