Yozgat’ta kadın STK’larını topa tuttu! “Siz ancak tabeladan ibaretsiniz” dediklerinde kızmayacaksınız!

Yozgat’ta kadın STK’larını topa tuttu! “Siz ancak tabeladan ibaretsiniz” dediklerinde kızmayacaksınız!

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye gündemine gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 2020 raporuyla ilgili Yozgat özelinde dikkat çeken bir yazı kaleme alındı.

A+A-

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye gündemine gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 2020 raporuyla ilgili Yozgat özelinde dikkat çeken bir yazı kaleme alındı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun yayınladığı son rapora göre, geçen sene 300 kadın öldürülürken, 171 kadının ölümü de 'şüpheli' olarak kayıtlara geçmişti. Geçen yıl Türkiye'de Kırklareli, Zonguldak, Amasya, Tokat, Artvin, Ardahan, Bolu, Kırıkkale, Karaman, Bitlis, Yozgat ve Hakkari'de ise kadın cinayeti işlenmemişti.

Kadın cinayetleri konusunda Yozgat’ın sicili en temiz iller arasında yer aldığını kaleme alan Yozgat Hakimiyet Gazetesi yazarı Soner Tumgan, ” Bu elbette şehrimiz için güzel bir haber.
Valiliğimiz, kolluk kuvvetlerimiz, Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğüne bağlı birimlerin çalışmalarının meyvesi olarak da görmek lazım.Şehrimizde yaşanan bazı olumsuzların ülke gündemine düştüğünde deve kuşu gibi kafamızı toprağın altına sokarken, ortaya çıkan bu güzel tabloda niye kafamızı toprağın altına sokup görmemezlikten geldiğimizi anlamış değilim.”dedi.

Kadınlara yönelik sivil toplum kuruluşlarını bu durum görmezlikten gelmesine tepki gösteren Tumgan, gelip altı çizilmesi, gurur duyulması gerekirken bülbül olmak varken “lal” olmuşlar. Basın açıklamasını geçtik, sosyal medya hesaplarında bu güzel tablodan kendilerine pay çıkarak şehrimizdeki bu güzel durumu paylaşabilirlerdi. Yapmadılar…” diye eleştirdi.

Yozgat Hakimiyet Gazetesi yazarı Soner“Bülbül olmak varken lâl olmuşlar” başlıklı yazısı..

İnsan hayatı kutsaldır.
Hele de kadınların, çocukların hayatı daha da kutsaldır.
İnsan hayatının doğal olmayan yollarla sona ermesi her ne sebeple olursa olsun hepimizi üzmektedir.
Kadın ve çocuk cinayetlerini duyduğumuzda üzüntü ve nefret duymaktayız.
Geçtiğimiz hafta Türkiye de kadın cinayetleri üzerine bir araştırmanın sonuçları yayınlandı.
Bu araştırmada kadın cinayetlerinin illerdeki sayıları bir takım teknik verilerle kamuoyunun bilgisine sunuldu.
Rakamlar can sıkıcı…
Birçok ilde kadın cinayet olaylarına rastlanırken, Yozgat kadın cinayetleri olaylarında sicili en temiz iller arasında yer aldı.
Bu elbette şehrimiz için güzel bir haber.
Valiliğimiz, kolluk kuvvetlerimiz, Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğüne bağlı birimlerin çalışmalarının meyvesi olarak da görmek lazım.
Şehrimizde yaşanan bazı olumsuzların ülke gündemine düştüğünde deve kuşu gibi kafamızı toprağın altına sokarken, ortaya çıkan bu güzel tabloda niye kafamızı toprağın altına sokup görmemezlikten geldiğimizi anlamış değilim.
Özellikle konusu kadın olan bazı sivil toplum kuruluşlarının ortaya çıkan bu güzel tabloyu neredeyse görmemezlikten gelip altı çizilmesi, gurur duyulması gerekirken bülbül olmak varken “lal” olmuşlar.
Basın açıklamasını geçtik, sosyal medya hesaplarında bu güzel tablodan kendilerine pay çıkarak şehrimizdeki bu güzel durumu paylaşabilirlerdi.
Yapmadılar…
Kadın için kurulmuş sivil toplum örgütleri, kadınları ilgilendiren bir konuda sınıfta kalmışlardır.
Sonradan “siz ancak tabeladan ibaretsiniz ” dediklerinde kızmayacaksınız!

İlgili Haberler