Yozgat'ta kaç proje ne kadar destek aldı?

Yozgat'ta kaç proje ne kadar destek aldı?

Konya Ovası Projesi (KOP)’un Yozgat’ta 2016-2021 yılları arasında 196 projeye 89 milyon 650 bin 793 lira destek sağladığı belirtildi.

A+A-

Konya Ovası Projesi (KOP)’un Yozgat’ta 2016-2021 yılları arasında 196 projeye 89 milyon 650 bin 793 lira destek sağladığı belirtildi.


KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Yozgat Valiliği arasında Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı destek protokolü Yozgat Valisi Ziya Polat ve KOP Başkanı Mahmut Sami Şahin’in katılımıyla imzalandı.


Projeler arasında en büyük desteği ise 59 milyon 443 bin 117 lira ile 36 Küçük Ölçekli Sulama İşleri projesi aldı.


Yozgat Valisi Ziya Polat, burada yaptığı konuşmada; sulama projesinde Özel İdarenin yapacağı projelerden 3 sulama projesine 7 milyon 240 lira destek sağlanacağını söyledi.


Vali Polat, “Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma Ajansı Başkanlığımızın 2021 yılı geçen projeler ve İl Özel İdaresi küçük ölçekli projelerimizin imzaları atıldı. 2021 yılında KOP Projelerinde 15’i kabul edildi 15 projenin maliyeti 11 Milyon 338 TL. Küçük ölçekli sulama işleri programında KÖSİP kapsamında Özel İdarenin yapacağı projeler 3 tane 7 milyon 240 Tl.

KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında 7 projemize 1 Milyon 580 TL. KOP Bölgesinin Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi 2 projemize 1 Milyon 350 TL. Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Programı 1 Projemize 690 Bin lira. KOP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi kapsamında 214 Bin Lira. Konya Ovası Projesi Sosyal Gelişim Programı (KOPSOGEP) kapsamında da 264 Bin olmak üzere toplam 11 Milyon 338 Bin liralık projemiz kabul oldu.”dedi.


YOZGAT TARIM VE HAYVANCILIK BÖLGESİ


Yozgat’ın Tarım ve Hayvancılık bölgesi olduğunu vurgulayan Vali Polat, “Bu konuda KOP’un büyük destekleri var. Son 5 yılda sadece sulamaya aldığımız para 59 Milyon civarında bu seneyi de kattığımız zaman 65 Milyon. Mağlubunuz kurak bir yıl geçiriyoruz.

Suyun çok önemli bir güç olduğu ve suyun kullanmanın da çok önem arz ettiği bu zamanda bu sene kuraklık bakımından ilk 10’na giriyoruz. Bizim mevcut sularımızı en azından vahşi sulamadan vazgeçip hem tarım müdürlüğümüzün İl Özel İdaremizin Kop’un Oran’ın destekleri ile mevcut sularımızı koruma altına almamız en azından kapalı devre sulamaya ve saatli sulamaya geçmemiz gerekiyor yaptığımız tesislerde zaten artık saatte koymaya başladık. ” diye konuştu.


KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin ise şunları kaydetti:“ 2016 yılında Yozgat KOP bölgesine dâhil edildi son 5 yılda 196 projede toplamda 9 milyon TL değerinde bir destek sağlanmış oldu. Bu yılda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın mali destek kapsamında KOP Bölge idaresi tarafından bölgemizde 15 projeye toplamda 11 Milyon 380 Bin liralık bir proje desteği sağlamış olacağız.

Bu projelerin hazırlanmasında emeği geçen bütün kurum yöneticilerine idarecilerimize çok teşekkür ediyorum. Yozgat hem tarım hem hayvancılık alanında önde olan illerimizin başında geliyor bizim de şuanda yaklaşık 7 milyon 200 bin TL civarında sulamayla alakalı küçük ölçekli sulama projelerine bir bölge desteğimiz olacak sadece sulama değil bunun haricinde eğitim, sağlık, kültür ve turizmle alakalı bölgemizden gelecek olan projelere de değerlendirme kapsamına alıp bölgeye mali destek vermeye çalışacağız”