Yozgat'ta İYEM Gençlik Merkezi açılacak

Yozgat'ta İYEM Gençlik Merkezi açılacak

İlim Yayma Cemiyeti Yozgat Şube Başkanı Nurullah Nurdoğan, İlim Yayma Cemiyetinin ülke genelinde 170 şubesi ve 200’e yakın yurdu olduğunu belirterek, yakın bir zamanda İYEM Gençlik Merkezini açacaklarını söyledi.

A+A-

İlim Yayma Cemiyeti Yozgat Şube Başkanı Nurullah Nurdoğan, İlim Yayma Cemiyetinin ülke genelinde 170 şubesi ve 200’e yakın yurdu olduğunu belirterek, yakın bir zamanda İYEM Gençlik Merkezini açacaklarını söyledi.

Başkan Nurullah Nurdoğan, düzenlediği basın toplantısında İlim Yayma Cemiyeti’nin çalışmaları ve faaliyetleri ile ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Nurdoğan, “İlim Yayma Cemiyeti 11 Ekim 1951 yılında kurulmuş dernek statüsünde ve kamu yararı olan 1951 yılında kurulmuş bir dernektir. STK ve STK’larında öncüsü ve ilki İlim Yayma cemiyetidir. “dedi.

ÜLKE GENELİNDE 170 ŞUBESİ BULUNMAKTADIR

İlim Yayma Cemiyetinin ülke genelinde 170 şubesi ve 200’e yakında yurdu olduğunu söyleyen Nurdoğan, “ Öğrenci yurdu Türkiye’de. Büyük şehirlerde 3-5. 10’a kadar İstanbul’da, Ankara’da, Konya’da. Yozgat gibi şehirlerde de 1 yurdu, 2 yurdu büyük illerde, 200 civarında öğrenci yurdu var. 175 şubesi ve 69’da İYEM, eğitim merkezleri var. Türkiye genelinde onlardan biriside inşallah yakın zamanda Yozgat’ımızda İYEM’i, Gençlik Eğitim Merkezini ikinci yerde açacağız.
Şuanda tefrişat çalışmaları devam ediyor. İlim Yayma Cemiyeti, ülkemizin kalkınmasına milli, ahlaki, dini, manevi ve kültürel değerleri benimseyen ve bunları koruyan, geliştiren, vatanını milletini seven bir toplumun yetişmesine katkı sağlayacak eğitim ve kültür faaliyetlerinde bulunmaktır. İlim Yayma Cemiyetinin en önemli değerleri genel anlamda söylüyorum; güvendir, gönüllülük ve fedakarlıktır, emanet ve ehliyettir, samimiyettir, kuşatıcılıktır ve en önemlisi de vefadır. İlim Yayma Cemiyetinin değerler dediğimizde hep bunları öncelemiştir.”diye konuştu.

YURT FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

Yozgat’ta 2013 yılında kurulan İlim Yayma Cemiyeti’nin 2017’den bu tarafa yurt faaliyetlerine devam ettiğini vurgulayan Nurdoğan, “Yurdumuz 130 kişilik kapasite erkek öğrenci yurdu 130 kişi var burada. Tüm tıp öğrencisi, mühendislik, mimarlık BESYO beden eğitimi okuyan öğrencilerin, değişik üniversiteden uluslararası ilişkiler. 130 öğrenci var. Bu sene pandemiden dolayı malum 2 yıldan beri öğrenci yok. Şimdi yurt 15 kişi 115 3-4 odayı ne yaptık pandemi dolayısıyla izolasyon odası yaptık. 115 kişilik öğrenci yurdumuz şuanda dolmuş durumda. Belki 3-5 kişi daha alınabilir. Burada faaliyetler nasıl devam ediyor. Haftalık öğrencilerimizin yurt müdürümüz tarafından Hadis sohbeti yapılıyor. Burada hiç kimseye zorla şu şekilde bu şekilde mesela namaz kıl. Kılmak isteyen namaz ortamı oluşturuluyor. Yoksa hiçbir öğrenciye zoraki namaz kılın denmiyor. Ama ne yapılıyor. Bunların daha kötü alışkanlıklardan uzak ahlaklı, erdemli bir arkadaş ortamı oluşturmak maksadıyla burada gayret ediliyor. Netice itibariyle giriş çıkış saatleri belli. Sabah kahvaltı, akşam yemeği var. Kahvaltılar ve yemekler birinci sınıftır.”ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİMİZİN CEBİNDEN SADECE 400 TL ÇIKIYOR

“KYK destekli kamu yararı olduğu için KYK kamu yararı olan destekleri 700-800 lira civarında. Bizde Yozgat olarak yönetimde almış olduğumuz karar gereği bir öğrenci ve velisinde 400 TL alıyoruz.” diyen Nurdoğan, “ Biz almıyoruz bunu genel merkez alıyor. 800 KYK veriyor. Her öğrenci burada sabah kahvaltı, akşam yemeği ve burada barınma anlamında 400 lira para veriyor. Başka cebinden hiçbir şey çıkmıyor. 400 TL’ye burada 1 ay boyunca veriyor. Bunu şubeye vermiyor. Bu direk genel merkez tarafından KYK desteği daha önce genel merkeze veriliyordu. Bu sene öğrencinin kendisine veriliyor. 400 lirada öğrencinin kendisi veriyor. Burada bizim yurtta 1200 lira toplam ücretle aylık olarak kalmış oluyor. Sosyal faaliyetler, kültürel faaliyetler üniversite öğrencisine dönük yapılıyor. Yazında, yaz kursları geçen yılda yapıldığı gibi orta öğretim, ilkokul çocuklarına burada hocalarımız tarafından yaz kursları devam ediyor.
Şubemizin müdürünü genel merkez atıyor. Genel merkezimiz tamamen profesyonel insan kaynakları, hukuk bütün bölümleriyle çalışıyor. Bu anlamda da bizim 3 çalışanımız 1 müdürümüz var. Bu şartlarda bizlerde burada faaliyetleri devam ettiriyoruz.
Ali Cansever abimiz kuruluşundan bu tarafa hem mali müşavir. Başkan yardımcısı kaynak geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı. Yusuf Yazıcı, Bilal Keskin başkan yardımcıları. Doktor Profesör Recep Şahingöz, Doktor Cahit Kayhan arkadaşlarımız ve Şükrü kardeşimiz yönetimimizin sekreteri konumunda. İlk 7’di yönetim kurulu üyelerimiz. Daha sonra yedek yönetim kurulumuz Hak-İş Başkanı Ferman Zararsız, Ziraat Bankası Müdürü Gürsel Bey, Mehmet Okur, Ahmet Erol, ikinci yedekte olan Veysel hocamız. Ama biz asil yedek demiyoruz 20 kişilik yönetim olarak hep beraber toplantımızı yapıyoruz. Veysel Çekerek hocam bu İYEM Gençlik Eğitim Merkezinden sorumlu arkadaşımız. Dolayısıyla katılamayan Ümit hocamızla beraber orayı yürütecek. Mehmet Karakoç yurt müdürü. Şamil Saygılı yönetim memuru olarak burada devam ediyor. Bu vesile ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Yeniufuk