Yozgat'ta istenilen düzeyde değil!  Kimler başvurabilir?

Yozgat'ta istenilen düzeyde değil! Kimler başvurabilir?

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmet İl Müdürü Abdullah Neşeli, koruyucu aile konusunda istenilen düzeyde olmadıklarını belirterek, koruyucu ailenin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

A+A-

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmet İl Müdürü Abdullah Neşeli, koruyucu aile konusunda istenilen düzeyde olmadıklarını belirterek, koruyucu ailenin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Yozgat’ta, "aile odaklı sosyal hizmetler" kapsamında yürütülen en önemli sosyal hizmet modellerinden biri olan "koruyucu aile" modeliyle çocukların aile ortamında sağlıklı gelişmeleri amaçlanıyor.

29062022-62bc61ee9deed-default.png

Korunma ihtiyacı olan çocuklardan çeşitli sebeplerle öz ailesi yanında bakımları sağlanamayanların eğitim, bakım ve yetiştirilmesi sorumluluğunu devletle paylaşan "koruyucu aileler", bu çocukların aile ortamında büyümelerine katkı sağlıyor. Koruyucu aile modeli ile devlet korumasındaki çocukların, çocukluklarını aile ortamında geçirmeleri amaçlanıyor. Böylelikle çocukların bir ebeveyn desteği ve gözetimi ile hayata hazırlanmaları sağlanıyor.

Devlet korumasındaki tüm çocuklar için koşullar, sağlıklı ve güvenli şartlarda sunuluyor. Güvenlik, psikolojik durum gibi özel koşullar göz önüne alındıktan sonra koşulları uygun olan tüm çocuklar için koruyucu aile hizmeti teşvik ediliyor.

Aile odaklı sosyal hizmetler içinde yer alan "koruyucu aile" modeli kapsamında, 32 koruyucu ailenin yanında 45 çocuk bakım altında bulunuyor.

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmet İl Müdürü Abdullah Neşeli, koruyucu ailenin, akraba veya yakın çevre olması durumunda yaş ve eğitim şartı aranmadığını söyledi. İl Müdürü Neşeli, koruyucu ailenin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapacaklarını aktardı.

İl Müdürü Neşeli, “Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir. Koruyucu aile olun bir çocuğun hayatı değişsin" dedi.

AİLE ORTAMI OLUŞTURULDU

İl Müdürü Neşeli, çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde sıcak bir İl Mürdürü Neşeli aile ortamı oluşturmak amaçladıklarını ifade etti.

Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılan dığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerin de sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanın altını çizdi.

KİMLER KORUYUCU AİLE OLABİLİR?

İl müdürlüklerine şahsen veya e-devlet ve Bakanlık web sayfası üzerinden başvuru yapılabilen koruyucu ailelik için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma ve Türkiye'de ikamet etme, 25-65 yaş aralığında bulunma, en az ilkokul düzeyinde eğitim ve düzenli gelire sahip olma şartları aranıyor.
Koruyucu ailelik sürecinde yapılan değerlendirmelerde çocuğun yüksek yararı göz önünde bulunduruluyor, ailenin mevzuatta belirtilen yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde, hizmet sonlandırılarak çocuk yeniden kuruluş bakımına alınıyor.
Koruyucu ailelik için başvuru ve değerlendirme yaklaşık 3-6 ay sürebiliyor ve bu süreçte bilgi, belge araştırması, yüz yüze görüşmeler ve hane ziyaretleri gerçekleştiriliyor. Nihai değerlendirme, Koruyucu Aile Komisyonu tarafından yapılıyor.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.