Yozgat'ta işletmeler için tarih verildi! İdari para cezası uygulanacak

Yozgat'ta işletmeler için tarih verildi! İdari para cezası uygulanacak

Yozgat Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür, 2023 yılına ait yıllık işletme cetveli verilmesi konusunda işletmelere önemli uyarılarda bulundu.

A+A-

Yozgat Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür, 2023 yılına ait yıllık işletme cetveli verilmesi konusunda işletmelere önemli uyarılarda bulundu.

Möhür, yaptığı açıklamada 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu'nun 5. maddesine göre Sanayi Sicil Belgesi olan işletmelerin yıllık faaliyetlerini gösteren cetvellerini belirli bir tarih içinde yetkili mercilere bildirmekle yükümlü olduklarını belirtti.

İl Müdürü Möhür, açıklamasında işletmelere 2023 yılına ait yıllık işletme cetvellerini bildirme sürecine dair şu detayları paylaştı: “Sanayi Siciline kayıtlı işletmeler, 2023 yılına ait yıllık işletme cetvellerini, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yayımlanan SGM 2014/11 no.lu tebliğin 11. maddesi uyarınca, 30 Nisan 2024 tarihine kadar en geç saat 24.00’e kadar e-Devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden (e-devlet ile giriş yaparak) elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir.”

Möhür, işletmelerin bu süreci doğru ve zamanında yönetmelerinin büyük bir önem taşıdığına vurgu yaparak, “Zamanında ve doğru girişlerin sağlanması için son günlere bırakılmaması önem arz etmektedir. Sistem 7 gün 24 saat açık olduğundan dolayı mesai saatleri dışında ve hafta sonları da girişler yapılabilmektedir. Yıllık İşletme Cetveli girişine başlanıldığı halde 'İl Müdürlüğüne Gönder' butonuna basılmayarak gönderme işlemi tamamlanmayan cetveller Kanun’un 5. maddesi gereğince gönderilmemiş sayılacaktır” dedi.

Açıklamada, 30 Nisan 2024 tarihine kadar Yıllık İşletme Cetvelini vermeyen firmalara 8 bin 322 lira idari para cezası uygulanacağı da belirtildi. Bu noktada, işletmelerin mağdur olmaması ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlayan sanayi sicilinin sağlıklı verilerle işleyebilmesi için Kanun maddeleri hakkında bilgi sahibi olmalarının ve ilgili yetkililerin bu doğrultuda işlemleri yürütmesinin önemine vurgu yapıldı.

Son olarak, İl Müdürlüğü tarafından işletmelerin herhangi bir sorun yaşaması durumunda destek alabilecekleri iletişim bilgilerine de değinildi. Sanayi Sicil Bilgi Sistemi ve Sanayi Sicil İşlemleri ile ilgili daha fazla bilgi için İl Müdürlüğü'ne ait 444 61 00 numaralı telefonlardan (26606 ve 26614) sanayi sicil birimi ile iletişime geçilebileceği belirtildi.

Yozgatlı işletmeler, İl Müdürü Yusuf Möhür'ün uyarılarına dikkat ederek yıllık işletme cetvellerini zamanında ve doğru bir şekilde bildirmeye özen göstermeye davet ediliyor.

Etiketler :
İlgili Haberler