Yozgat’ta İP tartışması! Özışık da Ak Parti’den özür dileyecek mi?

Yozgat’ta İP tartışması! Özışık da Ak Parti’den özür dileyecek mi?

İYİ Parti Yozgat İl Başkanı Metin Özışık, Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci’nin CHP Yozgat Milletvekili Keven’in iddiasına cevap verirken kullandığı İP ifadesine takıldı.

A+A-

İYİ Parti Yozgat İl Başkanı Metin Özışık, Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci’nin CHP Yozgat Milletvekili Keven’in iddiasına cevap verirken kullandığı İP ifadesine takıldı.

İYİ Parti İl Başkanı Metin Özışık, Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci’nin yaptığı açıklamada kullandığı İP ifadesinin kendisine yakışmadığını belirterek, Ekici’ye özür çağrısında bulundu.

 Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci, CHP Milletvekili Ali Keven’in emsal artışı iddialarına cevap verdiği açıklamasında İYİ Parti’yi kastederek İP ifadelerini kullanmıştı.

YAKIŞTIRAMAMIŞ

İl Başkanı Özışık, söz konusu ifadeleri Ekinci’ye yakıştıramadığını belirterek, şu açıklamada bulundu; “ Sorgun Belediye Başkanı Sayın Erkut Ekinci’nin basın açıklamasını üzülerek okudum. CHP Milletvekili Sayın Ali Keven’in iddialarına cevap verirken partimizin ismini “İP” olarak anması saygısızlıktır. Kendisine Yakışmadı. Sayın Ekinci, genç kardeşim. 1.Partimizin adı “İYİ”dir. Kayı boyu sancağından esinlenmiştir. Ortadaki “Y” Allah’a dua eden insanı, her iki tarafındaki “I” dua eden insanı koruyan kılıçları sembolize eder. Kılıç TÜRK’ün savaşçı ruhunu, dua da imanının ifadesidir. Sen “İP” diyerek TÜRK’ün savaşçı ruhuna ve imanına hakaret ediyorsun, farkında değilsin.

2.Sorgun’da İYİ Partiye gönül vermiş tüm hemşehrilerine saygısızlık yapıyorsun, farkında değilsin.

3.Her gün Sorgun’da yüz yüze baktığın, selam verdiğin, hâl hatır sorduğun İYİ’lere saygısızlık yapıyorsun farkında değilsin.

4.Belediyede, köyünde, yakın akraba ve arkadaşlarının içinde İYİ’ler var. Sen de biliyorsun. Belediyende bir işçi ya da memura, Aşağıcumafakılı’da bir köylüne, bir lise arkadaşına, kuzenine hakaret ediyorsun farkında değilsin.

5.Ali Keven’le girdiğin tartışmanın esası nedir bilmiyorum. Belki haklısın, belki haksız. O konu kamuoyunun takdiridir. Eğer hukuki bir sonuç doğurursa hukukun bileceği iştir.

6.Partimize, teşkilatlarına, üyelerine Sorgun’da, Sorgun’un bütün köylerinde, beş beldesinde “İYİ PARTİ”ye gönül vermiş herkese yaptığın saygısızlık için bir “ÖZÜR” dilemen gerekir.

7.Sorgun’da görüştüğüm arkadaşlarım sende özür dileyecek “ERDEM” olduğunu söylediler. Ama ben o cesareti göstereceğini sanmıyorum.”

1-064.jpg

İP’E TAKILAN ÖZIŞIK 2018 YILINDA ‘AKP’ DEMİŞ

İYİ Parti Yozgat İl Başkanı Özışık, Sorgun Belediye Başkanı Ekinci’yi her ne kadar İP diye özür dilemeye davet etse de 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin” tüzüğüne göre kısaltılmış adı “AK Parti’ye AKP dediği ortaya çıktı.

Tüm resmi işlemlerde, oy pusulalarında Ak Parti ismi geçerken, İYİ Parti Yozgat İl Başkanı Özışık’ın 23 Nisan 2018’de “#SabretYozgat akp mhp barzani ittifakının bitmesine 62 gün kaldı” diye tweeti gündeme geldi.

Özışık’ın 2018 yılında parti tüzüğüne göre kısaltılmış Ak Parti’den özür dileyip dilemeyeceği merak konusu oldu.

İlgili Haberler