Yozgat'ta iki öğrenci içeri giremedi! Gözyaşlarına boğuldular

Yozgat'ta iki öğrenci içeri giremedi! Gözyaşlarına boğuldular

Yozgat’ta üniversite adayları ve veliler sınav heyecanı yaşadı. Yozgat’ta geç kalan adaylar YKS’ye giremediler.

A+A-

Yozgat’ta üniversite adayları ve veliler sınav heyecanı yaşadı. Yozgat’ta geç kalan adaylar YKS’ye giremediler.

Sınav heyecanı yaşandı

Uzun bir aradan sonra öğrenciler, maskesiz yapılan ve ilk kez bu yıl baraj olmadan gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ter döktü.

Cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi'nde ter döken adaylar, Pazar günü de Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi’ne girdi.

Yozgat’ta Yüksek Öğretim Sınavı’nın (YKS) hafta sonu gerçekleştirildi. Sınavı dakikalarla kaçıran bazı adaylar ise kapıların kapanmasının ardından içeri alınmadı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) çerçevesindeki merkezi sınavın Temel Yeterlilik Testi (TYT) Cumartesi günü, Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Pazar günü gerçekleştirildi.

Adaylar, kimlik kontrollerinin ardından erken saatlerden itibaren sınava girecekleri okula girdi. Bazı adaylar ise sınava geç kaldı. Okul bahçesine koşarak giren bir aday okul kapısının kapanmasının ardından içeriye alınmadı.

19062022-62af108fef732-default.png

İki öğrenci geç kaldı

Yozgat’ta Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi Sınavı’na (TYT) bir dakika geç kaldıkları için alınmayan öğrenciler, büyük hayal kırıklığı yaşadı.

Yozgat’ta bazı öğrenciler, yıllardır büyük emek ve fedakarlıklarla hazırlandıkları üniversite sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı’na katılamadı. Kimi kimliğini unuttu, kimi dakikalarla geç kalarak sınav salonlarına alınmadı. Saat 10.15'te başlayan sınav için okulların kapıları saat 10.00 itibariyle kapandı. Yozgat’ta Bozok Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde sınava girecek 2 öğrenci, kapıların kapanmasından 1 bir dakika sonra sınav salonuna geldi. Öğrenciler kurallar gereği, görevliler tarafından içeri alınmadı. Sınav salonuna alınmayan adaylar çok fazla ısrar etmeden okuldan uzaklaştılar.

Veliler dua etti

Yılardır sınava hazırlanan öğrenciler içeride emeklerinin karşılığını almayı beklerken dışarıda ise velilerin ve refakatçilerin heyecanlı bekleyişleri gözlendi. Okul bahçesinde sınava giren öğrencileri bekleyen veliler, Kuran-ı Kerim okuyup dua etti.

Vali Polat başarı diledi

Kızını sınava getiren Yozgat Valisi Ziya Polat ise sınava girecek tüm öğrencilere başarı dileyerek, “Bir sene boyunca emek verdiler çalıştılar, inşallah emeklerinin karşılığını alırlar. Burada hem bir baba hem de Yozgat Valisi olarak bulunuyorum. Tüm çocuklarımız sınavda başarılı olurlar ve kalplerinden geçenler olur, onların hakkında hayırlısını diliyorum. Yozgat genelinde tüm tedbirlerimizi aldık. Trafik ekiplerimiz görevlerinin başında, nüfus müdürlüklerimiz görevlerinin başında herhangi bir sıkıntımız yok. İnşallah çocuklarımız da sıkıntısız bir şekilde sınavlarını bitirirler” dedi.

Sonuçlar 20 Temmuz'da açıklanacak

Yükseköğretim Kurulunun aldığı karara göre bu yıl üniversiteye girişte TYT 150 ve AYT 180 baraj puanı uygulaması kaldırıldığından sınava girerek puanı hesaplanmaya hak kazanan tüm adaylar üniversite tercihinde bulunabilecek. Öte yandan, YKS sonuçları, 20 Temmuz'da açıklanacak.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.