Yozgat'ta hizmete açıldı! Geleceğe hazırlık yapılıyor

Yozgat'ta hizmete açıldı! Geleceğe hazırlık yapılıyor

Yozgat Belediyesi tarafından projelendirilen ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından hibe destek alınarak Spor Vadisi bölgesine yapılan 1’inci Sınıf Atık Getirme ve Eğitim Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

A+A-

Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İbrahim Tamer, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı programda Yozgat Valisi Ziya Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse, programa katılan öğrenciler ile tek tek ilgilenip, onlarla sohbet ettiler.

atik-gelistirme-ve-egitim-merkezi-acildi-05.jpg

Programda konuşan Vali Ziya Polat, programa katılan vatandaşların ve Yozgat halkının çevre haftasını kutladı.

Çevre haftasını kutlamanın önemli olmadığını, yeni yapılan binanın sıfır atık tesisi olduğunu ve çocukların burada olması, çocukların bu bilinç ile yetişmesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Vali Polat, ‘’Sokaklarda, okullarda, resmi kurumlarda sıfır atığı oralarda gerçekleştirmemiz lazım. Yani bizim atığı ayrışmış bir şekilde belediyemize ulaşması lazım. Tüm resmi kurumlarımızda sıfır atık çevre belgesi var. Çocuklarımızı okullarımızı planlamamız lazım. Her çocuğumuzu, her okulumuzu planlı bir şekilde tek tek buraya getirelim. Trafik Eğitim Parkı’nda şuanda her şey belli, her gün hangi okul, kaç kişi gidecek belli. O eğitimi orada veriyoruz burada da verelim. Çocuklarımızı ilkokuldan itibaren eğitmemiz gerekiyor. Spor vadesinde bir tur attırırız, eğlenceyle, sadece eğitim ile dilen burada eğlenecekler, eğlenirken de öğrenmeleri lazım. Onlar öğrenirlerse bizi de öğretiyorlar’’ dedi.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldıkları hibeler ile Katı Atık Merkezi yaptıklarını, sonrasında da eğitim merkezini kendi imkanları ile hep birlikte yaptıklarını belirtti.

Özellikle Yozgat’ın buna çok büyük bir ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Köse, ‘’Çünkü sıvı yağların, pil ve diğer doğaya zarar verecek ve geri dönüşümde kullanılacak atıkları biz belli bir merkezde toplamak istedik. Bu merkezi hep birlikte ilimize kazandırdık. Yurt dışı gezilerimizde, özellikle Japonya’da Türk Belediyeler Birliği ile 9 belediye başkanımızı Japonya’da katı atık ve atık toplama merkezlerine götürdüler. Baktık ortada atık yok, hiçbir şey yok. Sorduk nerede bu atıklar diye. Hepsi ayrışmış geliyor. Dediler ki bizde çocukların aklı yettiği andan itibaren onları eğitiyoruz. Okullarda özellikle hangi atağın hangi konteynere atılacağı, hangi günlerde hangi atıkların belli bir düzende toplanacağını biz çocuklarımıza öğretiriz, evlerimizde atıklarımızı ayırırız ve onları haftanın belirli günleri gelen araçlara vererek onları eğitiriz dediler. Onlar eğitilirken anne ve babalar da eğitilmiş oluyor. Dolayısıyla ayrıştırma işlemine gerek kalmadan atıklar ayrışmış oluyor ve doğaya zarar vermemiş oluyor. Atıklar aslında bizlerin değeri. Kağıt atıkları topladığımız zaman ağaçlarımızın kesiminin önüne geçmiş oluyoruz. Diğer atıklarımızı da geri dönüşüm olarak ekonomiye katkı sağlıyor. Bizim gelecekteki mirasımız olacak. Atık Eğitim Merkezimiz öğrencilerimiz her gün okullarından alarak burada eğitim verilecek. İçerisinde animasyon görsellerimizin olduğu merkezimizde çocuklarımızı geleceğe hazırlamış olacağız’’ diye konuştu.

atik-gelistirme-ve-egitim-merkezi-acildi-02.jpg

Konuşmaların ardından öğrenciler arasında düzenlenen proje yarışmalarından dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Yozgat Valisi Ziya Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse, proje yarışmasında başarılı olan öğrencileri ödüllendirirken öğrenciler ise yaptıkları projelerin ilham kaynaklarını katılımcılar ile paylaştılar.

Ödül töreninin ardından 1’inci Sınıf Atık Getirme ve Eğitim Merkezinin kurdelesi kesilerek açılışı yapıldı.

Yeniufuk