Yozgat'ta her an onların yanındalar! 9 bin 725 kişiye ulaştılar

Yozgat'ta her an onların yanındalar! 9 bin 725 kişiye ulaştılar

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı, 5 Aralık Kadın Hakları Günü münasebetiyle Akdağmadeni ilçesinde vatandaşlara Kadın Destek Uygulaması (KADES) hakkında bilgilendirme yaptı.

A+A-

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı, 5 Aralık Kadın Hakları Günü münasebetiyle Akdağmadeni ilçesinde vatandaşlara Kadın Destek Uygulaması (KADES) hakkında bilgilendirme yaptı. İl Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele Kadın ve Çocuk Kısım Amirliği tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, 50 vatandaşa KADES uygulaması tanıtıldı. Ayrıca, proje kapsamında toplamda 9 bin 724 kadına bilgilendirme yapıldı.

Yozgat Valiliği tarafından yapılan açıklamada, etkinliğin 5 Aralık 2023 tarihinde Akdağmadeni ilçesinde düzenlendiği belirtilerek, "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve 'Kadına El Kalkamaz' projeleri çerçevesinde, öğretmenevinde düzenlenen etkinlikte 50 vatandaşa bilgilendirme yapılarak Kadınlarımıza 'KADES' uygulaması tanıtıldı" denildi.

Projenin başladığı tarihten itibaren 9 bin 724 kadın vatandaşa ulaşılarak bilgilendirme yapıldığı belirtilen açıklamada, "Valiliğimiz bünyesinde Yozgat İl Jandarma Komutanlığı olarak vatandaşlarımızı kamu yararına aydınlatmak ve bilgilendirmek maksadıyla eğitsel etkinliklere devam edilecektir" ifadelerine yer verildi.

kadinlara-kades-anlatildi-3.jpg

KADES NEDİR?

KADES, Kadına Destek uygulamasıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bu uygulama, kadınların ve çocukların şiddete maruz kaldığı durumlarda hızlı bir şekilde güvenlik güçlerine ulaşmalarını sağlar. KADES, kötü eylemleri engellemek amacıyla kullanıcılara sunulan resmi bir uygulamadır.

kadinlara-kades-anlatildi-2.jpg

KADES'İN İŞLEVİ

KADES uygulaması, kadınların ve çocukların şiddet, taciz gibi olumsuz durumları önlemek için geliştirilmiştir. Özellikle son yıllarda artan kadına yönelik şiddet olaylarına karşı bir önlem olarak ortaya çıkan bu uygulama, kullanıcılarına acil durumlarda hızlı müdahale imkanı sunar.

Eşinden veya başka birinden şiddet gören veya görmekle tehdit edilen kadınlar, akıllı telefonları üzerinden KADES uygulaması aracılığıyla hızlıca ihbarda bulunabilirler. Uygulama, kötü durumlarla karşılaşmadan önce kadınlar ve çocukların güvenlik güçlerine ulaşmalarını sağlar.

kadinlara-kades-anlatildi-7.jpg

KADES UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

KADES uygulamasını kullanabilmek için telefonlara uygulamanın indirilmesi gerekmektedir. Google Play Store ve Apple Store üzerinden indirilebilen uygulama, TC kimlik numarası ve EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirilebilir. Bu sayede kadınlar, şiddet durumunda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezi'ne ulaşabilirler.

kadinlara-kades-anlatildi-4.jpg

Çağrı merkezine ulaşan kişiler, yardım çağrısını yaptıkları olay yerine kısa sürede ekip ve devriyelerin sevk edildiğini görecektir. Ayrıca, KADES uygulamasına dokunulmasının ardından telefonlar kapatılsa bile kullanıcıların sinyalleri takip edilmektedir. Uygulamanın indirilmesi, kadınların ve çocukların güvenliğini sağlamak adına önemlidir ve internet bağlantısı olmadan da kullanılabilmektedir.

İlgili Haberler