Yozgat'ta hemşireler unutulmadı

Yozgat'ta hemşireler unutulmadı

Hemşireler Haftası Yozgat Bozok Üniversitesinde düzenlenen etkinlikle kutlandı.

A+A-

Her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanılan “Hemşireler Haftası” nedeniyle Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Hemşirelik Haftası etkinliği düzenlendi.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Polat, öğretim elemanları, hastane personeli ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Polat meslektaşlarının ve öğrencilerinin Hemşireler Haftasını kutlayarak, “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Özellikle pandemi sürecinde sağlığa, özellikle hemşirelik mesleğine yatırım yapmanın çok önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Bu dönemde çok değerli meslektaşlarımız canla başla mücadele verdi. Mesleğimize dair sorunların aşıldığı, kendilerine hak edilen değerin verildiği ve sağlıkta şiddetin son bulduğu bir hemşirelik haftası kutlamak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

13052022-627e58883968b-default.png

Yozgat Bozok Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhemşiresi Öğr. Gör. Derya Esenkaya ise Uluslararası Hemşireler Birliği ICN tarafından bu yıl “Hemşireler: Öncü Bir Ses–Küresel Sağlığı Güvence Altına Almak İçin Hemşireliğe Yatırım Yapın ve Haklara Saygı Gösterin” temasının belirlendiğini söyleyerek tüm hemşire meslektaşlarının Hemşirelik Haftası’nı kutladı.

Rektör Karadağ, yaptığı konuşmada "hemşire" kelimesinin ifade ettiği anlam üzerinden yola çıkarak, günün anlam ve önemiyle ilgili şunları söyledi: “Hemşire kelimesinin anlamlarından biri kardeş, bacı demek. Kardeşine karşılıksız hiçbir şart koşmadan yardım eden tasada ve sevinçte her zeminde paylaşımda bulunan kişi demek. Sağlık sektöründe görev almak ve çalışmak çok onurlu ve şerefli. Pandemi sürecinde bu fedakârlığı fazlasıyla gördük. Salgın sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımız oldu. Bu vesileyle ahirete intihal etmiş sağlık çalışanlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Tercih edilen onurlu bir meslek hemşirelik. Bu mesleğe adım atılması ile birlikte sorumluluklarınız başlıyor. Bu mesleğin yükü ve ağırlığıyla, özveri ile bu mesleği icra eden kişiler olarak iyi ki varsınız. Sağlık Bilimleri Fakültemiz ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz sağlık alanında ara ve aranan eleman yetiştirme noktasında geleceğin sağlık çalışanlarını, hemşire ve ebelerini yetiştiriyor. Sağlık alanının önemli bir kısmına yönelik, geniş bir eğitim-öğretim yelpazemiz var. Bu hafta dolayısıyla bizler hemşirelerimiz ve sağlık çalışanlarımızı tek bir hafta ya da tek bir günle hatırlamak istemiyoruz. Onların emek, çaba ve gayretleri bir ömür hatırlanmayı değer durumdadır. Bu çerçevede insan ömrü devam ettiği sürece sağlık çalışanları insana her an dokunuyor ve dokunacak. Bu haftayı belki sağlık alanında sorunların çözümü, sağlık personelinin çalışma şartlarını iyileştirmek, eğitim öğretim süreçlerinin yönetimi gibi konuları gündeme getirerek daha anlamlı kılabiliriz. Sizler bizim her daim baş tacımızsınız. Size meslek hayatınızda her zaman başarılar diliyor, gönlünüzdeki insan sevgisinin eksilmemesini, yüzünüzdeki tebessümün yok olmaması dileyerek Hemşirelik Haftanızı kutluyorum.”
Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Hemşireler Haftası adına düzenlenen etkinliğe vermiş oldukları değerli katkılardan dolayı Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sergül Duygulu ve Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Abdulkadir Atalan’a plaket ve teşekkür belgesi takdiminde bulundu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın ise Hemşirelik Temalı Resim Yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödüllerini takdim etti. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Polat da Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen’e Hemşirelik Haftası için vermiş oldukları destek ve katkılar adına teşekkür belgesi takdiminde bulundu.

Belge takdiminin ardından Bozok Üniversitesi Sanat ve Müzik Topluluğu tarafından mini bir konser verildi.

Konserin ardından Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sergül Duygulu ‘Küresel Sağlık İçin Hemşireliğe Yatırım ve Güçlü Liderlik’, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Abdulkadir Atalan ise ‘Mühendislik Bakış Açısı ile Hemşireliğin Sağlık Sistemindeki Önemi’ konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.