Yozgat’ta güçler birleştirildi! Ortak mücadele kararı alındı

Yozgat’ta güçler birleştirildi! Ortak mücadele kararı alındı

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Yeşilay Yozgat Şube Başkanlığı arasında yürütülecek çalışmalar değerlendirildi.

A+A-

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Yeşilay Yozgat Şube Başkanlığı arasında yürütülecek çalışmalar değerlendirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Yeşilay Yozgat Şubesi Sosyal Çalışmacısı Büşra Karaca ve Psikolog Salih Ersoy yapılacak çalışmalar ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Yeşilay Yozgat Şubesi bağımlılıkla ile ilgili ortak çalışma yapacak.

Yeşilay Sosyal Çalışmacısı Büşra Karaca, Yeşilay’ın tütün, alkol, madde, teknoloji bağımlılarına ve yakınlarına, ücretsiz sunulan hizmetler hakkında bilgi verdi. Karaca, kurumlar arası işbirliğinin artırılması amacıyla bir dizi çalışmalar yapacaklarına dikkat çekti.

Bağımlılıkla mücadelenin toplumsal bir sorun olduğunu ifade eden Karaca, mücadelenin tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından ortak bilinç ve dayanışma içerisinde yapılması gerektiğini ifade etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, madde bağımlılığının riskli durumlar ortaya çıkardığı için önlemlerin arttırılması için gereken çalışmaların yapıldığını belirtti.

Bağımlılıkların kişiye, aileye ve topluma zarar verdiğine vurgu yaparak ortak yürütülecek çalışmalarla bağımlılığa karşı farkındalığın artırılacağını kaydetti.

İl Müdürü Neşeli, “Yeşilay ülke genelinde yürütmüş olduğu çalışmalarla önemli sorunların çözümü noktasında toplumumuza büyük destekler sağlıyor. Günümüzde gençlerimizin yaşam kalitesini birçok bakımdan olumsuz etkileyen bağımlıklarla mücadele etmek için YEDAM’ın önemli bir hizmet noktası olacağına inancımız tam. Bu bağlamda sağlıklı bir toplumun inşası için Aile ve Sosyal Hizmetleri Müdürlüğü olarak destek vermeye ve ortak çalışmalar yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

İl Müdürü Neşeli, çocukların ve gençlerin sağlıklı gelişimini engelleyen her türlü bağımlılığa karşı çalışmalar yaparak, daha sağlıklı nesiller yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Gençleri, aileleri uyuşturucu ve madde bağımlılığına karşı önlemler almanın herkesin ortak sorumluluğu olduğunun altını çizen İl Müdürü Neşeli, “Günümüzde madde bağımlılığı, bireyin yanında aile ve toplum yapımızı da derinden etkiliyor. Gençlerimizi uyuşturucu ve madde bağımlılığına karşı korumak, kamu kurum ve kuruluşların değil hepimizin ortak sorumluluğudur” dedi.

Yeşilay ile işbirliği içinde uyuşturucu ile mücadelede etkin bir çalışma içerisinde olduklarına değinen İl Müdürü Neşeli, uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelede tanı ve tedavisi kadar, tedavi sonrasında kişinin ve ailesinin sosyal hizmetlerle desteklenmesinin önemli olduğunun altını çizdi

İl Müdürü Neşeli, Yozgat’ta bulunan 5 adet Sosyal Hizmet Merkezi’nin gençlerin ve ailelerinin sosyal hizmet ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini, Çocuk Destek Merkezlerine de (ÇODEM) yönlendirdiklerini kaydetti.

Yozgat Hakimiyet