Yozgat'ta gönül söyleşileri programının konuğu Hatice Kübra Tongar oldu

Yozgat'ta gönül söyleşileri programının konuğu Hatice Kübra Tongar oldu

Aile Danışmanı ve Yazar Hatice Kübra Tongar, Türkiye’de duygusal şiddet her iki aileden birisinde yaşandığını belirterek, duygusal şiddet, duygusal istismar fiziksel ve cinsel şiddetin yanında hafif bir şey gibi gözüktüğünü söyledi.

A+A-

Yozgat Belediyesi’nin Aylık Gönül Söyleşileri programına Aile danışmanı ve yazar Hatice Kübra Tongar, konuşmacı olarak katıldı.

Yozgat Belediyesi Büyük Sinema ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Hatice Kübra Tongar, aile içi iletişim ve çocuk eğitimi konusunda önemli bilgiler aktardı.

Aile içi şiddete sıfır tolerans gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Tongar, “Her şey niyetle başlar. Eğer niyetimiz bağırmayan, sakin bir insan olmak yönündeyse Allah (c.c) bu yolda önümüzü açar ve gayretimizi artırır. Ailede toplumumuzun temelini sağlam atarsak sosyal hayatımızda toplum içerisinde huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşarız” dedi.

Çocuk gelişiminde şiddetsiz aile hayatının önemine vurgu yapan Tongar “Suç işleyen insanların çocukluklarında ya fiziksel ya da psikolojik şiddet gördüğü belirlenmiş yapılan araştırmalarda. Şiddetin cinsiyeti olmaz, sadece erkekler de değil kim yaparsa yapsın, anne ya da baba biz şiddete karşı olacağız. Anne baba insana, doğaya, hayvana şiddet göstermeyecek, bunu da çocuğuna öğretecek ki istediğimiz çocuklar yetişsin” ifadelerini kullandı.

Ailede çocuk gelişimi üzerine de bilgiler aktaran Tongar, “Her birimizin çocuklarımızı yetiştirirken onların ilerde büyük bir bürokrat, iyi bir siyasetçi olacağını ve ülkeye faydalı bir birey olacağını düşünerek yetiştirelim. Gelin bugün bir karar verin bağırmayan anne olmaya niyet edin. Bu niyetiniz çocuğunuzun gelişimine çok artı katacak. Çocukla doğru iletişim; çocuğu insan olarak görerek kurulan iletişimdir. Bir yetişkinle nasıl iletişim kuruyorsanız çocuğunuza da öyle davranın” diye konuştu.

Tongar son olarak annelere tavsiyelerde bulundu. Çocuk sahibi olmak teriminin çocuğun sahibi olduğu anlamına çıkmadığını belirten Hatice Kübra Tongar şöyle konuştu;
“Annelere tavsiyem, dilimize geçmiş kavram ‘çocuk sahibi olmak’ diye olduğu için kendimizi bazen çocukların sahibi zannedebiliyoruz. Öyle sanınca da istediğim gibi muamele edebilirim diye düşünebiliyoruz. Çocukların sahibi değiliz, emanetçisiyiz. Onlar bize emanet. Çocuklarımızın asıl sahibi günü gelecek ve diyecek ki “sizlere ben evlat emanet ettim, ne yaptınız?” Her annenin o soruya verebilecek cevabı olmalı” ifadelerini kullandı.

Program sonunda Belediye Başkanı Celal Köse’nin eşi Nagihan Köse, Hatice Kübra Tongar’a plaket takdim etti. 

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.