Yozgat'ta göletlere 10 bin sazan yavrusu bırakıldı

Yozgat'ta göletlere 10 bin sazan yavrusu bırakıldı

Yozgat’ta Sorgun Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından göl ve göletlere 10 bin sazan yavrusu bırakıldı.

A+A-

Yozgat’ta Sorgun Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından göl ve göletlere 10 bin sazan yavrusu bırakıldı.

Sorgun Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından ülkedeki su ürünleri, kaynakların ve su ürünlerinin gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularındaki nesli tehlike ve baskı altında olan su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında üretim tesislerinde üretilen 10 bin sazan yavrusunu göletlere bırakıldı.

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Yusuf Canpolat, ilçeye bağlı Yaycılar, Erkekli, Taşlık, Doğankent, Hoşumlu göletlerine balıklandırma çalışması kapsamında 10 bin sazan balığı yavrusu bırakıldığını söyledi.

Canpolat, ekolojik yaşamı desteklemek ve yerel balıkçılığa katkı sağlamak amacıyla 10 bin sazan yavrusunu gölete bıraktıklarına değinerek, “Balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığına bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkan tanınmasını balıkçılarımızdan ve halkımızdan bekliyoruz” dedi.

Canpolat, su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metotlara dayalı balıklandırmanın amaçlandığına vurgu yaptı. Canpolat, yapılan çalışmalarla göl ve göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesini, göl ekosisteminin canlı tutulması, yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesinin hedeflendiğine dikkat çekti.

Canpolat, kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşların kaliteli, ucuz, sağlıklı gıda ihtiyaçlarının karşılanması, kıyı balıkçılığı ile ticari ve sportif amaçlı balıkçılığın desteklenmesi, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması, kaynakların gelecek nesillere aktarılması amacıyla su kaynaklarında balıklandırma çalışmasının devam ettiğini kaydetti.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.