Yozgat'ta geri sayım başladı! Yeniden 'zil sesi' duyulacak

Yozgat'ta geri sayım başladı! Yeniden 'zil sesi' duyulacak

Millî Eğitim Bakanlığınca köy okullarının yaşam merkezlerine dönüştürülmesi projesi kapsamında Yozgat’ta üç köy okulunda eğitim öğretim sağlanacak.

A+A-

Millî Eğitim Bakanlığınca köy okullarının yaşam merkezlerine dönüştürülmesi projesi kapsamında Yozgat’ta üç köy okulunda eğitim öğretim sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni düzenlemesiyle artık öğrenci sayısına bakılmaksızın nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde köy okullarında ilkokul eğitimi verilebilecek. En az 5 çocuk bulunması durumunda ise ana sınıfı açılabilecek.

Bu kapsamda okul binalarının yeniden eğitim birimi olarak kullanılması için harekete geçen MEB’in 'Köy Yaşam Merkezleri' konseptiyle de köy okullarında tarım ve hayvancılık gibi alanlarda halk eğitimi kursları düzenlenecek ve yaz kamplarında çocuklar hem deneyimleyerek öğrenecek hem de eğlenceli bir tatil geçirecekler. Böylece her 10 çocuktan birinin köyde yaşadığı Türkiye’de çocuklar, kilometrelerce yol gitmeden nitelikli eğitime ulaşabilecekler.

Gençlerin köyden kaçmasının sebeplerinden biri olan kapalı köy okulları yeniden açılıyor. Taşımalı sistem yönetmeliğiyle yıllardır kapısına kilit vurulmuş ve birçoğu ahır ya da depo olarak kullanılan köy okulları Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışmasıyla yeniden ihya olacak.

Yozgat’ta atıl kalan köy okullarının tekrar canlandırılmasına yönelik çalışmalar yoğunlaştırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı proje kapsamında, Yozgat’ta eğitim öğretime açılacak köy okulları belirlendi.
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Boğazlıyan Yeşilhisar, Sorgun Aşağı Cumafakılı ve Şehit Resul İlhan ilkokulu’nun ilk etapta açılan okullar olduğunu söyledi.

İl Müdürü Yazıcı, planmaların yapıldığını belirterek, 2022-2023 eğitim öğretim dönemi ile birlikte köy okulların öğrencilere kavuşacağını ifade etti.

İl Müdürü Yazıcı, Nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul, en az 5 çocuk bulunması hâlinde ise ana sınıfı açılabileceğinin altını çizdi.

İl Müdürü Yazıcı, “Köy Yaşam Merkezleri ile, kullanılmayan köy okulları açılıyor, ihtiyaca göre anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane, atölye olarak hizmet veriyor. Bakanlığımızca köy okullarının aktif eğitim birimleri olarak kullanılması için Köy Yaşam Merkezleri konsepti hayata geçti. Köy okullarında ana sınıfı açılması için öğrenci sayısı kriteri 10’dan, 5’e düşürüldü. Bakanlığımız tarafından bugüne kadar farklı illerde hayata geçirilen Köy Yaşam Merkezleri, köylerde hayatın kalbi olacak. Köy Yaşam Merkezleri, köy halkı için tarım ve hayvancılık gibi alanlarda kurslar ve yaz kampı gibi faaliyetlere imkan sağlayacak” dedi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.