Yozgat'ta gençlere tasarım odaklı düşünme eğitimi

Yozgat'ta gençlere tasarım odaklı düşünme eğitimi

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından “Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi” gerçekleştirildi.

A+A-

T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen PRODES programı kapsamında SORGED tarafından yürütülen, “İŞ'te Farkı Sen Yarat” başlıklı proje kapsamında "Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi" 21-22 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlendi.

SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, tasarım odaklı düşünmenin ezber bozan yöntemlerle derin dinlemeyi, yeni başlayan zihniyeti ile bir probleme yaratıcı düşünerek çözüm aramayı öğrettiğini söyleyerek açıklamada bulundu.

Başkan Uğuz, “Tasarım Odaklı Düşünme, kullanıcıları anlamayı, varsayımlara meydan okumayı, sorunları yeniden tanımlamayı ve prototip ve test için yenilikçi çözümler yaratmayı amaçlayan doğrusal olmayan, yinelemeli bir süreçtir. Artık dünyanın her yerinde farklı sektörlerden farklı iş birimleri, kötü tanımlanmış, karmaşık veya yeterince bilinmeyen/belirsizlik içeren problemleri ele almak için tasarım odaklı düşünme (design thinking) yöntemini kullanıyor. Çünkü süreç, bu problemleri insan merkezli şekilde yeniden tasarlamamızı sağlıyor ve kullanıcılar için en önemli olan şeylere odaklanmamızı sağlıyor. Tasarım odaklı düşünme bize ezber bozan yöntemlerle derin dinlemeyi, yeni başlayan zihniyeti ile bir probleme yaratıcı düşünerek çözüm aramayı öğretir. Bu hafta sonu gençlerle pratik ve yaratıcı problem çözme amaçlı kullanılan düşünsel bir yaklaşım olan Tasarım Odaklı Düşünmeyi konuştuk. Eğitim gençlerin problem çözme, karar verme, zor durumlar yönetimi, yaratıcılık ve inovasyon yetkinliklerinin gelişimine katkı sağlamıştır. Tasarım odaklı düşünme eğitimi ile katılımcılar, bir iş yapış ve düşünme biçimi olarak tasarım odaklı düşünme sürecini, adımlarını ve araçlarını uygulamalarla keşfetmiştir” ifadelerini kullandı.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.