Yozgat'ta gençlere liderlik ve girişimcilik eğitimi

Yozgat'ta gençlere liderlik ve girişimcilik eğitimi

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından verilen ve gençlere katkı sunmak amacıyla düzenlenen eğitimler tam gaz devam ediyor.

A+A-

SORGED tarafından bu kez “Liderlik ve Girişimcilik Eğitimi” verilecek. T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen PRODES programı kapsamında SORGED tarafından yürütülen, “İŞ'te Farkı Sen Yarat” başlıklı proje kapsamında "Liderlik ve Girişimcilik Eğitimi" 4-5 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenecek.

Girişimcilik ve liderlik ilişkisi eğitimi hakkında bilgiler veren SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, “Girişimcilik ve liderlik ilişkisi, her girişimcide liderlik özelliklerinin bulunması gerektiği şeklinde açıklanabilir. Çünkü bir girişimci, ekip kurmak ve diğer kişileri aynı amaca hizmet edecek şekilde yönlendirebilmek için liderlik özelliklerine sahip olmalıdır. Girişimcilik faaliyetlerinde karşılaşılan sorunların çözülmesi ve girişimde istikrarın sağlanması için de liderlik becerilerine sahip olunmalıdır.
Liderlik ve Girişimcilik birbirlerine çok benzeyen iki kavramdır. Liderlik ve girişimcilik ruhuna sahip bireylerde benzer birçok ortak özellik bulunmaktadır. Bu ortak özelliklerin en başında ise hedef belirlemek, risk almak, karar verebilme yeteneğine sahip olmak gelmektedir. Girişimcilerin başarısı, maddi ve manevi gibi birçok unsura bağlıdır. Bilgi, beceri, yetenek, süreç, finans, çevresel ilişkiler cesaret, yöneticilik becerisi ve liderlik vasfı bu unsurlar sayılabilir. Bir girişimcinin bu unsurlara sahip olma oranı girişimlerindeki başarıyı belirlemektedir.

21. yüzyılda yaşadığımız hızlı değişim sürecinden en çok etkilenen kavramların başında, hiç şüphesiz yönetim ve liderlik gelmektedir. Bu süreçte girişimciliğin öneminin artması ve nitel değişimlere uğraması nedeniyle, girişimcilikte liderlik fonksiyonunda giderek önemli bir hale geldiği görülmektedir. Liderlik, girişimci için yerine getirilmesi gereken bir görevdir. Aynı zamanda girişimcinin sahip olduğu liderlik, yönetsel başarının en önemli unsurlarından birini ifade etmektedir. İnsanları aynı amaca yönlendirmek, amaç başarımı konusunda motive etmek ve desteklemek yöneticinin görevidir. Bu nedenle girişimci liderlik davranışı sergilemelidir. Liderlik girişimsel başarı için önemli bir faktördür” dedi.

Girişimcilik ve liderlik eğitimi ile neler öğretileceği konusunda da açıklamada bulunan Başkan Uğuz, “Liderlerin sahip olması gereken özellikler, liderliği geliştiren kuramlar, liderlikte aktif dinlemenin önemi, iyi bir lider olmak için neler yapılmalı, liderler kriz anlarına nasıl müdahale etmeli, liderin takım çantasında neler olmalı, liderlik ile ilgili kitap ve film önerileri Girişimcinin özellikleri nelerdir: Girişimcilik türleri ve yaratıcı girişimcilik, sosyal girişimcilik, internet girişimciliği, kişisel girişimcilik testi, iş fikri oluşturma, ters beyin fırtınası ve zihin haritası teknikleri, girişim fikrine karar verme, gzft (swot) analizi, işletme kurma, işletmenin kuruluş işlemleri, iş basamakları ve öneriler” diye konuştu.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.