Yozgat’ta esnafın yüzü gülmeye başladı

Yozgat’ta esnafın yüzü gülmeye başladı

Tüm dünyayı etkisi altına alan, sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkileyen korona virüs nedeniyle sıkıntı içerisine giren Yozgat esnafı bir nebzede olsa nefes almaya başladı.

A+A-

Yozgat’ta eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte esnafın da yüzü gülmeye başladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan, sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkileyen korona virüs nedeniyle sıkıntı içerisine giren Yozgat esnafı bir nebzede olsa nefes almaya başladı.

Milli Eğitime bağlı eğitim kurumlarının ardından Yozgat Bozok Üniversitesi’nde yüz yüze eğitime geçilmesi kenti hareketlendirdi.

Yüz yüze eğitime geçilmesi ile birlikte kentte ki canlılık hissedildi. Yozgat Bozok Üniversitesi ile Milli Eğitime bağlı eğitim kurumlarında öğrenim gören 50 binin üzerindeki öğrenci, ders başı yaparken, ekonomisi öğrenciye dayalı olan şehirde canlılık anında dikkat çekici boyutlara ulaştı.

Esnafın yüzüne adeta renk getiren öğrenciler, özellikle yeme içme sektöründe canlılık yaşanmasına neden oldu. Şehir merkezindeki lokanta, cafe, restaurant gibi işletmelerde öğrencilerden kaynaklanan hareketlilik göze çarparken, bu alanda faaliyet gösteren işletmeciler ise bir buçuk yıl aradan sonra en hareketli haftayı geçirdi.

Yozgat Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Latif Altın, pandemi nedeniyle geçtiğimiz yılın Mart ayından bu zamana kadar sıkıntılı günler geçirdiklerini söyledi.

ESOB Başkanı Latif Altın, öğrencilerin gelmesiyle birlikte şehrin esnafının bir anda hareketlendiğini aktardı. Uzun bir aradan sonra öğrencilere kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren ESOB Başkanı Altın, öğrenci sayısının ve bu öğrencilerin ekonomiye katkısının büyük olduğunu vurguladı.

ESOB Başkanı Altın, eğitim alanının onlarca sektörü besleyen bir gelir kapısı olduğunu belirterek, “Yüz yüze eğitimle birlikte esnaf tam kapasiteyle çalışmanın bir nebzede olsa mutluluğunu yaşıyor” dedi.

Başkan Altın, Üniversite eğitiminin de yüz yüze olarak başlamasıyla birlikte esnafların bir nebzede olsa rahat nefes almasının piyasayı rahatlatacağını kaydetti.

KURALLAR UYULMUYOR

Öte yandan öğrencilerin gelişiyle birlikte canlanan piyasalarda salgın tedbirlerinin ise neredeyse hiçe sayıldığı gözlendi. Birçok işletmede maske kullanımı ve dezenfektan gibi salgın tedbirlerinin dikkate alınmadığı görülürken, yetkililerin bu konudaki ihmalleri ortadan kaldırmak için denetimlere ağırlık vermeleri istendi.

Vatandaşlar, “Aylardır kapalı ya da iş yapamaz halde olan işletmelerin çoğunda pandemi tedbirleri uygulanmıyor. Maske kullanımı başta olmak üzere sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları bile hiçe sayılıyor. Bu yüzden gerekli tedbirlerin alınması ve pandemi kurallarına uyup uyumadığını denetlenmesi çok büyük bir önem taşıyor. Bu kuralları şimdiden uygulamaya özen gösterirsek salgınla mücadelemizi başarıyla sonuçlandırmış ve de ilerleyen dönemlerde ki muhtemel tedbirlerden muaf kalmış oluruz” diye konuştular.

Yozgat Hakimiyet