Yozgat'ta esnafa süre uyarısı!

Yozgat'ta esnafa süre uyarısı!

Yozgat Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Akdemir, bu yıl için ödenecek olan tütün, alkol ve nargile satış ruhsatlarının ücret bedellerinde süre uzatımıyla ilgili uyarıda bulundu.

A+A-

Yozgat Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Akdemir, tütün ve alkol ürünleri satan oda üyelerinin bulundurmak zorunda oldukları tekel ruhsatları için 31 Mart 2022 tarihine kadar süre uzatım işlemlerini yaptırmaları gerektiğini bildirdi.

Başkan Akdemir, 2022 yılında uygulanacak olan tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satış belgesi ve belge süre uzatım bedelleriyle gün uyarısı yaptı.

Başkan Akdemir, oda üyelerinin 31 Mart Perşembe günü mesai bitimine kadar süre uzatım işlemini yaptırmadığı taktirde tütün mamulü veya alkollü içki satmalarının mümkün olmayacağı gibi var olan ruhsatların da askıya alınarak, iptal edileceğini hatırlattı.

Oda üyesi esnafın Tekel süre uzatım işlemlerini iş yerinden ayrılmadan da yapabileceklerini ifade eden Başkan Akdemir, oda üyelerinin kendilerine ulaşmaları halinde süre uzatım işlemleri için ne gerekiyorsa kendisi tarafından yapılacağını, tüm oda üyelerine bir telefon kadar yakın olduğunu dile getirdi.

Akdemir, “Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) tarafından tütün mamulleri ve alkollü içkilere yönelik toptan satış belgeleri bedeli bu yıl için 12 bin 925 TL, tütün mamulleri perakende satış belgeleri ilçe merkezlerinde 440 TL, diğer mahallerde 160 TL olarak uygulanacak. Açık içki satış belgeleri bedelleri de diğer mahallerde Bin 65 TL olarak ödenecek” hatırlatmasında bulundu.

Başkan Akdemir, “Belirtilen süre içinde uzatım bedellerini yatırmayanların belgeleri Nisan 2022’de sona erecektir. Bu tarihten sonra ürün satışına devam edildiğinin tespiti halinde 4733 sayılı kanunun gereğince idari para cezası uygulanacaktır. Süre uzatım işlemi yaptırmayanların faaliyete devam etmek istemeleri halinde yeniden belge alacaklar. İlk defa satış belgesi talebinde bulunacaklardan da aynı bedeller alınacaktır. Ayrıca satış belgesi alacak olanlar işyeri açma ruhsatlarının aslını ibraz etmek zorundalar. İşlemleri usulüne uygun tamamlayanlara bakanlığın TAPDK logolu satış belgeleri verilecektir. Yenilenmiş TAPDK satış belgesini almayanlar bedellerini yatırsalar dahi satış yapamayacaklardır. Açıklanan sürelerin aşılmaması ve belgelerin eksiksiz tamamlanması konusunda esnafımızı uyarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yozgat Hakimiyet

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.