Yozgat'ta engelliler unutulmadı

Yozgat'ta engelliler unutulmadı

Yozgat’ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

A+A-

Yozgat’ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Yozgat'ta engelliler unutulmadı

Yozgat Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenen törene Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Jandarma Komutanı Halil Başer, İl Emniyet Müdürü Kenan Şaban Süzgün, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Başer, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde bulunan engelli vatandaşlar katıldı.

Yozgat'ta engelliler unutulmadı 1

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, amaçlarının engelli vatandaşlara karşı farkındalık oluşturmak olduğunu belirtti.

Yozgat'ta engelliler unutulmadı 2

Neşeli yaptığı konuşmada “3 Aralık Dünya Engelliler günü engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekilmesi, engelli bireyler için yapılması gerekenlerin gündeme getirilmesi ve çözüm yolları bulunması açısından önemli bir günü olarak değerlendirilmektedir. Şüphesiz engelli insanlarımız sadece özel gün ve haftalarda değil her gün hatırlanmalı, kamu ve toplumsal imkânlar her zaman için seferber edilmelidir. Önemli olan, engelli vatandaşlarımızı sosyal ve kültürel anlamda toplumla kaynaştırmak, onları unutmamaktır. İlimiz nüfusunun %10,79’u engelli olarak temel aktivitelerde sürekli zorluk yaşamaktadır. 2022 yılı içerisinde 3650 kişi engelli sağlık kurul raporu için başvuruda bulunmuştur. İl Müdürlüğü olarak toplumun dezavantajlı bireyleri için gerçekleştirdiği tüm çalışmalarda, toplumun bütününü kucaklayan; engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata tam katılımlarını sağlamak, ayrımcılığa maruz kalmayan, fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanabilen kişiler olmalarına imkân tanımak için yoğun çaba sarf etmektedir. İl Müdürlüğümüz doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle oluşan engeli ortadan kaldırmak veya engelliliğin etkilerini mümkün olan en az düzeye indirmek, engelliye yeniden fiziksel, zihinsel, psikolojik, ruhsal, sosyal, mesleki ve ekonomik yararlılık alanlarında başarabileceği en üst düzeyde yetenekler kazandırarak; evinde, işinde ve sosyal yaşamında kendine ve topluma yeterli olabilmesi ve engellinin toplum ile bütünleşmesi, ayrımcılığa karşı tüm tedbirlerin alınması amacıyla rehabilitasyon hizmeti vererek zor anlarında yanlarında olmaya devam edecektir. Bu kapsamda kuruluş bakımına ihtiyaç duyan engellilerimize18 yaş üstü 3 kuruluşumuzla 594 kapasite 280 personel ile ruhsal, bedensel ve zihinsel engelliye bakım ve rehabilitasyon hizmeti verilmektedir. Ayrıca Umut evi Projesi ile apartman dairesinde engelliye bakım hizmeti sunularak ilimizde engelliye verilen hizmet çeşitliliği artırılmıştır.

Yozgat'ta engelliler unutulmadı 3

Bakanlığımız tarafından kurum bakımı hizmeti yanında 2007 yılından itibaren evde bakım hizmeti desteği verilmekte ve bu güne kadar ilimizde ailesi yanında bakılan 3621 engelliye evde bakım hizmetini sunarken, 2022 yılında 62 milyon ödeme yapılmıştır.2008 yılından bu güne kadar ise 610 milyon ödeme yaparak engellilere destek olmayı amaç edinmiştir. Ayrıca 2017 yılında engellilerin toplumsal yaşama tam ve eşit katılımını sağlamak, kamu ve özel sektör alanlarında erişilebilirliğin hayata geçirilmesi ve yapılı çevrenin engelsiz hale getirilmesi amacıyla resmi ve özel kurumlara erişilebilirlik raporu düzenlenmiştir. Bizler bu çalışmalar ile Valiliğimiz Yerel Yönetimler ve sivil toplum örgütleri tarafından uygulamaya konulacak projeler ile ’Yozgat’ta engelleri kaldırmayı amaçlamaktayız. İl Müdürlüğümüz engelliye tanınan hakların kullanımını ayrıca takip ederek 2021 yılında 327 toplamda 5097 kişiye engelli kartı düzenlemiş ve ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmelik gereği engellilerin şehir içi toplu taşım araçlarından ücretsiz faydalanmalarına olanak sağlayarak sosyal hayatın içinde olmalarına imkân sağlamıştır. Bu kapsamda Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik gereği İlimizde engelli kart sahiplerine şehir içi ulaşım sağlayan Sorgun ve Yozgat’ta şehir içi ulaşımındaki 75 toplu taşıma araçları için aylık 1200 TL. 2015 yılı Nisan ayından beri ise 3.7 milyon TL ödeme yaparak bu hizmeti sunanlara destek olmuştur. Ayrıca Bakanlığımızca 1235 kişiye 2022 Sayılı Kanun kapsında engelli aylığı, 1163 kişiye elektrik kullanım desteği verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.