Yozgat'ta engeller aşılıyor

Yozgat'ta engeller aşılıyor

Yozgat’ta 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

A+A-

Yozgat’ta 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Bakım, Rehabilitasyon v Aile Danışma Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, Yozgat Engelliler Dernek Başkanı Hamide Taşarsan ve davetliler katıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, engelli vatandaşları sosyal ve kültürel alanlarda toplumla kaynaştıracak programlara ağırlık vereceklerini belirterek engelli vatandaşların ayrımcılığa maruz kalmayan, fırsat eşitliğinden yararlanmaları, haklarını kullanabilen kişiler olmaları için yoğun çaba sarf edeceklerini söyledi.

12052022-627d219593f46-default.png

Sazlı sözlü eğlence programda engelliler gönüllerince eğlendi. Programda kurumun hazırladığı barbekü partisi de ilgi gördü.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Pandemi sürecinde engelli vatandaşları toplum ile buluşturamadıklarına değinerek, koruma amaçlı kurum içi etkinlikleri de sınırlı tuttuklarına vurgu yaptı.

Neşeli, “Bu yıl itibari ile engelli vatandaşlarımızı sosyal ve kültürel alanlarda toplumla kaynaştıracak programlara ağırlık vereceğiz. İl Müdürlüğü olarak dün olduğu gibi engelli vatandaşlarımızın ayrımcılığa maruz kalmayan, fırsat eşitliğinden yararlanmaları, haklarını kullanabilen kişiler olmaları için yoğun çaba sarf edeceğiz. Engellilerin kamu ve özel sektör alanlarında kendi işlerini yapabilmeleri için açık alanların ve kamu binalarının engelsiz hale getirilmesi amacıyla tespitlere devam edeceğiz, gerekli takibi yapacağız” dedi.

Engellilerin el ürünleri sergileri, engellilerin günlük yaşamını konu alan farkındalık etkinlikleri ve sorunların tartışıldığı, çözüm yollarının arandığı programlar yapacaklarına değinen İl Müdürü Neşeli şunları kaydetti:

“İl Müdürlüğümüz engelliye tanınan hakların kullanımını ayrıca takip ederek 3778 kişiye engelli kartı düzenlemiş ve ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmelik gereği engellilerin şehir içi toplu taşım araçlarından ücretsiz faydalanmalarına olanak sağlayarak sosyal hayatın içinde olmalarına imkân sağlamıştır. Ücretsiz Seyahat kapsamında engelli kart sahiplerine şehir içi ulaşım sağlayan Sorgun ve Yozgat Merkezdeki iki kooperatife her araç için aylık 800 TL ödeme yaptık. Mayıs ayı itibari ile aylık ödemeleri 1200 TL çıkartacağız. 2015 yılı Nisan ayından beri engellilere ücretsiz seyahat imkânı sağlayan 2 kooperatife toplamda 3 Milyon TL ödeme yaparak destek olduk.”

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.