Yozgat'ta Dünya Çocuk Hakları Günü coşkusu

Yozgat'ta Dünya Çocuk Hakları Günü coşkusu

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Musa Saydam, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutlamak amacıyla Çalatlı Ortaokulu'nu ziyaret etti.

A+A-

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Musa Saydam, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutlamak amacıyla Çalatlı Ortaokulu'nu ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Saydam, 8. sınıf öğrencileriyle bir araya gelerek çocukların haklarına dair önemli bilgiler paylaştı.

1989 yılında onaylanan Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin çocukların haklarını yasalarla güvence altına aldığını vurgulayan Saydam, bu önemli günün dünya genelinde Çocuk Hakları Günü olarak kutlandığını hatırlattı. Açıklamasında, sözleşmenin çocukların yaşama, gelişme, katılım, korunma haklarını içerdiğini belirten Saydam, günümüzde yaşanan savaşların birçok çocuğu olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Saydam, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bugün dünyadaki savaşlar milyonlarca çocuk için gündelik hayatın bir parçası haline gelmiştir. Bu etkilerin sonucunda sayısız çocuk ölmüş, birçoğu sakat veya öksüz kalmıştır. Birçokları aç kalmış veya açlıktan ölmüştür. Milyonlarcası sevdiklerinden ayrılarak mülteci ya da yerinden-yurdundan edilmiş olarak, yollara dökülmeye zorlanmıştır."

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin çocuklara yaşama hakkı, eksiksiz biçimde gelişme hakkı, zararlı etkilerden korunma hakkı, aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma hakları tanıdığını belirten Saydam, çocukların kişiliğinin tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi için sevgi dolu bir aile ortamının önemine vurgu yaptı.

"Çocuklarımıza sağlıklı günler diler, yaşamlarında başarılar dilerken tüm çocuklarımızın günü kutluyorum" diyen Saydam, çocuklara yönelik farkındalığı artırarak bilgilendirme çalışmalarının, daha iyi bir geleceğin ancak haklarına farkında, bilgili ve özgüveni yüksek bir şekilde sahip çocuklar yetiştirmekle mümkün olduğuna inandığını sözlerine ekledi.

İlgili Haberler