Yozgat’ta devletin şefkat eli vatandaşa uzanıyor

Yozgat’ta devletin şefkat eli vatandaşa uzanıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Hizmet Merkezleri, bire bir sunduğu desteklerin yanı sıra devletin şefkat elini vatandaşa uzatıyor.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Hizmet Merkezleri, bire bir sunduğu desteklerin yanı sıra devletin şefkat elini vatandaşa uzatıyor.

05102021-615c5eca53f78-default.png

DEVLET VATANDAŞIN YANINDA

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, 5 Sosyal Hizmet Merkezi ile vatandaşların yanında olmaya devam ettiklerini ve bu yıl 10 bin vatandaşa hizmet verdiklerini açıkladı.

İl Müdürü Neşeli, Sosyal Hizmet Merkezlerinin sosyal hizmet müdahalesinin ve takibinin gerçekleştirilmesi, çocuk, genç, kadın, erkek, engelli, yaşlı bireylere ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici, rehberlik ve danışmanlık odaklı sosyal hizmetleri sunduğunu aktardı.

5 SHM’DE HİZMET

Yozgat’ta Merkez, Yerköy, Sorgun, Boğazlıyan ve Akdağmadeni’nde olmak üzere 5 Sosyal Hizmet Merkezi bulunduğunu dile getiren İl Müdürü Neşeli, kentte planlanan sosyal hizmet merkezlerinin tamamının hizmet verdiğini kaydetti.

Vatandaşların sunulan hizmetlere ulaşmasında SHM’lerin öncülük ettiğinin altını çizen İl Müdürü Neşeli, vatandaşların sosyal hizmet modellerine kolayca ulaşabildiği SHM’lerde, aile ve topluma yönelik koruyucu, önleyici destekler başta olmak üzere rehberlik ve danışmanlık hizmeti gibi destekler verildiğini ifade etti.

REHBERLİK VE DANIŞMANLIK VERİLİYOR

İl Müdürü Neşeli, “SHMlerde engelli, yaşlı, çocuk ve kadınlara ait yardım ve kurum bakımı başvuruları sonuçlandırılıyor. Ayrıca SHM’ler tarafından “aile içi iletişim”, “evlilik öncesi eğitim” vb. eğitim hizmetleri ve danışmanlık hizmetleri yürütülüyor. Sosyal Hizmet Merkezleri kişi ve ailelerin kendi bünye ve çevre şartlarından doğan veya kontrolleri dışında oluşan maddi, manevi ve sosyal yoksunluklarının giderilmesine ve ihtiyaçlarının karşılanmasına, sosyal sorunlarının önlenmesi ve çözümlenmesine yardımcı olunmasını ve hayat standartlarının iyileştirilmesi ve yükseltilmesi için Aile ve Sosyal Destek (ASDEP) Hizmetleri kapsamında hane ziyareti gerçekleştiriliyor” dedi.

ASDEP PERSONELİ SAHADA

Yozgat’ta ASDEP kapsamında bugüne kadar 15 bin 172 hane ziyaret edilmiş ve 9 bin 972 kişi ile görüşme sağlandığına değinen İl Müdürü Neşeli, görüşme sonucunda 2021 yılında ilin risk analizi ve haritalamasının yapıldığına dikkat çekti.

İl Müdürü Neşeli, SHM’ler engellilik sınıflandırmasına göre tam bağımlı olduğu belgelendirilen, hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede düşkün olan 3 bin 591 kişiye evde bakım hizmeti sunduğunu belirterek, “Bakımını üstlenecek yakını olmayan 128 kişi resmi ve özel yaşlı ve engelli kuruluşlarına kabul edildi.

İlimiz genelinde SHM’ler tarafından yılda engelli 4 bin 531 aile izlendi. 108 engelliye bakım planına uygun bakım hizmeti vermeyen kişinin sözleşmesi iptal edildi.

2 bin 441 ailede sosyal inceleme yapılırken, 78 aileye boşanma danışmanlığı, 987 kadına izleme ve takip, suça sürüklenen 502 çocuktan 17 çocuk hakkında koruma ve bakım kararı, 615 İhtiyaç sahibi aile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na, 259 kişide diğer kamu kurum ve kuruluşlarına yönlendirildi” diye konuştu.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.