Yozgat'ta derneklere "Şeffaf olun hesap verin" çağrısı

Yozgat'ta derneklere "Şeffaf olun hesap verin" çağrısı

Yozgat İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu, defter ve kayıt tutma, faaliyetlerde ve finansal konularda şeffaflık ve hesap verebilir olma konularında uyarılarda bulundu.

A+A-

Yozgat’ta, yeni kurulan dernek yöneticilerine yönelik iş ve işlemlerin etkin, verimli ve daha sağlıklı yürütülmesi aynı zamanda da mülki idare amirliğine verilmesi gereken bildirimler hakkında bilgilendirmeler yapılıyor.
Yozgat İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu, tüzel kişilik kazanarak, kuruluş işlemleri tamamlanan dernek yöneticilerine yönelik “STK Gelişim Merkezi”nde dernekler mevzuatını anlattı .
İl Müdürü Yurtlu, elektronik ortamda yapılacak işlemlere dair bilgi verdi.

İl Müdürü Yurtlu, dernek yöneticilerinin yapacakları, görev bölümü, üye kayıtları, defter tutma, genel kurul işlemleri ve mülki idare amirliğine DERBİS üzerinden verecekleri bildirmeler hakkında bilgiler aktardı.

İLK GENEL KURULU İHMAL ETMEYİN

İl Müdürü Yurtlu, “Yedi gerçek ve tüzel kişi tarafından derneğin kurulduğuna dair tebliğinden itibaren altı ay içerisinde organların oluşturulması ve olağan genel kurul toplantısının yapılması zorunludur. şayet genel kurul bu süre içerisinde yapılmaz ve yönetim ve denetim kurulu organları oluşturulmaz ise, tüzel kişiliğin kendiliğinden dağıldığının tespiti için adli işlem başlatılır. haliyle, mahkemece görülen dava neticesinde derneğin kendiliğinden dağıldığının tespiti üzerine dernek kütük kaydı silinmektedir” dedi.

BİLDİRİMLERİ ZAMANINDA YAPIN

İl Müdürü Yurtlu, üyeliğe kabul edilen üyenin bilgileri kırk beş gün içerisinde Dernekler Bilgi Sistemine (DERBİS) girilmesi gerektiğinin altını çizdi. İl Müdürü Yurtlu, genel kurul, organ değişikliği ve yerleşim yeri değişikliği bilgileri elektronik ortamda mülki idare amirliğine bildirilmesi aksi takdirde idari işleme maruz kalındığını aktardı.

ŞEFFAF OLUN HESAP VERİN

İl Müdürü Yurtlu, “Dernekler başta olmak üzere STK’larda hesapverilebilirlik ve şeffaflık öneli bu nedenle, üye kayıtları, gelir gider hareketleri, ve faaliyetlerde yasal mevzuata göre işlem tesis edilmeli, faaliyetler üyelerin yanı sıra, gerekirse bağışçılar ile kamuoyuyla da paylaşılmalı; her zaman hesap verilebilmeli şeffaf olunmalıdır” diye konuştu.

Kurumsal kimliğin kazanılması, STK bilincinin oluşması, kapasite arttırılması ve geliştirilmesi konularına da değinen İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Yurtlu, kara paranın aklanmasının önlenmesi ve terörizme finansmanın önlenmesi (KATF) hususlarında da uyarılarda bulundu.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.