Yozgat'ta denetimler arttırılacak!

Yozgat'ta denetimler arttırılacak!

Dernek denetimlerinin nitelikli, verimli ve etkin yapılabilmesi amacıyla valilikçe “Denetim Teknikleri ve Rapor Hazırlama” konulu eğitim çalışması yapıldı.

A+A-

Risk bazlı olarak, yüksek, orta ve düşük düzeyli şeklinde gruplandırılan dernekler, en geç üç yılda bir denetlenecek. Diğer yandan, özellikle derneklerin kara paranın aklanmasının önlenmesi ve terörizmin finansmanının önlenmesi amacıyla da dernek yöneticilerine farkındalık oluşturacak çalışmalar etkin şekilde sürdürülecek.

Geçtiğimiz Mart ayında İçişleri bakanlığı Sivil toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünce düzenlenen “Eğiticilerin Eğitimi” seminerine katılan İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu, il genelindeki, derneklerin denetiminde görev alacak kamu personeline denetimler ve güncel mevzuat hakkında eğitim verdi. Eğitim çalışmasında konuşan Vali yardımcısı Halil Dalak, denetimlerin, nitelikli, etkin ve verimli yapılması hususlarına değindi.

Valilik Toplantı gerçekleştirilen eğitim çalışmasına, Valilikçe yaptırılacak dernek denetimlerinde görev alacak İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü ve ilçe sivil toplumla ilişkiler biriminde görevli personelin yanı sıra, Valilik ve kaymakamlık bünyesinde görevli müdür, şef ve memur düzeyinde görev yapan kamu görevlileri katıldı.

Katılımcılara slayt sunumlarıyla, dernek denetimlerinin her aşaması hakkında ve nihai olarak da “Denetim Raporu Hazırlama” konusunda doyurucu bilgiler veren İl Müdürü Yurtlu, amaçlarının dernek denetimlerinde il genelinde birlikteliğin sağlanmasının yanı sıra nitelikli, etkin ve verimli bir denetim yapılmasının sağlanması olduğunu belirtti.

Yurtlu, katılımcılara “Karapara Aklama ve Terörizmin Finansmanının önlenmesi ile mücadele etkinliğinin ve terörizmin finansmanı farkındalığının artırılması başta olmak üzere, risk bazlı dernek denetim sistemine yönelik olarak, dernekler mevzuatı, yardım toplama mevzuatı ve genel denetim teknikleri ve denetim sonunda düzenlenen rapor hakkında geniş ve önemli bilgiler aktardı.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.