Yozgat'ta denendi! Son durumu daha iyi

Yozgat'ta denendi! Son durumu daha iyi

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Merkez Kuyumcu Köyünde uygulanan Toprak İşlemesiz ekilen buğday demonstrasyonu, toprak işlemeli olarak ekilen buğdaylardan daha iyi durumda olduğu ifade edildi.

A+A-

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya İl Müdürlüğünce uygulanan toprak işlemesiz demonstrasyonu ile ilgili şunları söyledi;


"Toprak İşlemesiz tarım, toprağı herhangi bir işleme aleti ile sürmeden tarım yapılması sistemidir. Bu sistemle aynı verim alınırken çiftçiye işgücü, zaman ve en önemlisi yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Toprak yüzeyinde kalan bitki artıklarına bağlı olarak erozyon 30 azalmakta, topraktaki organik madde yükselmekte böylece çevre ve toprağı korunmaktadır.


Bu demonstrasyon, önder çiftçimiz Haydar Demircan'la uygulanmaktadır. Bu demonstrasyondaki amacımız yol kenarında uygulanan bu arazide çiftçilerimize Toprak İşlemesiz Tarımı çiftçilerimize göstermektir.


Çiftçimiz toplamda 700 dekar arazi ekip biçiyor. Çiftçimiz toprak işlemesiz tarımı, ilk defa 2017 üretim sezonunda 40 dekar arazisinde denedi. Bu ekimde, toprak işlemeli ekilen tarlalardan daha fazla ürün alınca sonraki yıl toprak işlemesiz ekimi 150 dekara çıkardı. Daha sonraki yıl 350 dekar arazisini toprak işlemesiz olarak ekti. Çiftçimiz şu an 150 dekarlık taşlık olan arazisi dışındaki tüm arazisini toprak işlemesiz olarak ekip biçmektedir.


Köyde toprak işlemeli olarak ekilen diğer tarlalarla aynı verimi almakta olup bazı arazilerde daha fazla verim almaktadır. Bu şekilde daha az masrafla üretim yapmaktadır. Ayrıca çocuklarının emaneti olan toprağını ve çevreyi korumaktadır.


Tüm çiftçilerimize toprak işlemesiz tarımı tavsiye ediyoruz. Görmek isteyen çiftçilerimize bu arazileri gezdirebiliriz. Çiftçimizle görüşmesini sağlayabiliriz."


Çiftçi ise İl Müdürlüğüne verdiği beyanda;" 2017 yılından bugüne kadar toprak işlemesiz ekim sistemini artırarak 150 dekarlık taşlık olan arazim dışındaki tüm arazime uygulamaya başladım. 4 yıldır traktörümün çalışma saati 3 bin saatler civarında 4 bin saati geçmedi. Yani ektiğim bu kadar araziye rağmen 2017 yılından bugüne kadar traktörümün çalışma saati 1.000 saati geçmedi.

Bunun sebebi ise tarımda en çok zaman ve işgücü harcamaya sebep olan toprak işlemesini yapmamamızdır. Bu bize işgücü, yakıt, zaman ve traktör amortismanı(eskimesi) yönüyle çok önemli katkılar sağlıyor. Üstelik toprak işlenerek ekilen köydeki diğer arazilerle aynı verimi alıyorum. Tüm çiftçilere tavsiye ediyorum. Bu konuda bize yardım ve desteklerini esirgemeyen Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne teşekkür ediyorum" dedi.