Yozgat'ta da yaygınlaşıyor! Büyük destek verileceği açıklandı

Yozgat'ta da yaygınlaşıyor! Büyük destek verileceği açıklandı

Türkiye'nin tarım sektöründe önemli bir yere sahip Yozgat ve birçok ilde organik tarım, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın destekleriyle yaygınlaşıyor.

A+A-

Türkiye'nin tarım sektöründe önemli bir yere sahip Yozgat ve birçok ilde organik tarım, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın destekleriyle yaygınlaşıyor. Bugüne kadar 2,1 milyar lira destekleme ödemesi gerçekleştiren Bakanlık, organik tarımın ekolojik dengenin korunması, üretimin artırılması ve pazarlamasının güçlendirilmesi amacıyla çiftçilere destek sağlıyor.

2005 yılından itibaren devam eden destek programı, bu yıl 841 bin lirası organik arıcılığa ayrılmak üzere toplam 46,6 milyon lira destekleme ödemesini içeriyor. Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında 61 ilde 85 alt proje yürütülüyor. Ayrıca, 1993'te başlatılan Gökçeada ve Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi ile organik tarımın geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

Bakanlığın çabaları sonucunda organik tarımda ciddi bir artış kaydedildi. 2022'de 310 bin hektar alanda 268 ürün çeşidinde yaklaşık 1,6 milyon ton organik üretim gerçekleşti. Organik tarım alanlarının toplam tarım alanı içindeki payı 2002'de yüzde 0,3 iken 2022'de yüzde 1,5'e yükseldi. Organik Tarım Bilgi Sistemi (OTBİS) sayesinde, organik tarım faaliyetlerinin tüm aşamaları kayıt altına alınıyor ve izlenebiliyor.

Bakanlık, iyi tarım uygulamaları kapsamında da destek sağlıyor. 2023'te iyi tarım uygulamalarına 47,9 milyon lira destek verildi. Bu kapsamda toplamda 1,1 milyar lira iyi tarım uygulaması desteği ödenmiş oldu. İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi 2012'de 12 ilde başlatıldı ve bu yıl 56 ilde uygulanmaya devam ediyor. Bakanlığın çalışmaları ve destekleriyle iyi tarım uygulama alanı 207 bin hektara, üretim miktarı ise 5,3 milyon tona ulaştı.

Yeniufuk

İlgili Haberler