Yozgat'ta çocuklar gönüllerince eğlendi

Yozgat'ta çocuklar gönüllerince eğlendi

Yozgat’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte çocuklar gönüllerince eğlendi.

A+A-

Yozgat’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte çocuklar gönüllerince eğlendi.

Sevgi Evlerinden düzenlenen etkinliğe, Yozgat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, sevgi evlerinde kalan çocuklar katıldı.

İl Müdürü Abdullah Neşeli yaptığı açıklamada, ülkenin teminatı ve yarınları olan çocuklara her zaman değer verdiklerini söyledi.

sevgi-evleri-6-2048x1365.jpg

Neşeli, “Modern dünyada özellikle savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda çocukları korumak ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme”si 20 Kasım tarihinde imzaya sunulmuş ve o günden beri 20 Kasım “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu sözleşme çocukların yetişkinlerden daha farklı ihtiyaçlara ve haklara sahip olduğunu ortaya koyarak çocuk haklarını güvence altına almayı hedeflemiştir. Birleşmiş Milletler 193 üye ülkeden 54 maddeden oluşan bu sözleşmeyi iç hukuklarına uyarlamasını istemiştir. Bu sözleşme en kısa zamanda ve en fazla sayıda ülke tarafından imzalansa da dünyada savaş ve göç v.b sebeplerden dolayı çocuklar hayatını kaybediyor olması konuya gereken hassasiyetin gösterilmediğini ortaya koymaktadır. Ülkemizde ise çocukları korumaya yönelik yeni yaklaşımlar ve yapılan kanuni düzenlemeler ile çocukların cinsiyet, din, dil, ırk ve sosyal statüye bakılmaksızın güvenli ve sağlıklı koşullarda barınmaları güvence altına alınmış nadide ülkelerden birisidir.”dedi.

sevgi-evleri-2-2048x1365.jpg

ÜLKEMİZ EĞİTİM VE SAĞLIK HİZMETLERİNİN ÜCRETSİZ OLMASI BİRÇOK ÜLKEYE MODEL OLMAKTADIR

“ Ülkemizde eğitimin ücretsiz olması, taşımalı eğitimle en ücrada ki çocuk eğitim hakkının sağlanması, 18 yaşa kadar sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması bir çok ülkeye model olmaktadır.” diyen Neşeli, “Tüm haklarını sonuna kadar kullanabilen ve iyi yaşam şartlarında hayatlarını sürdüren çocuklarımızın olması için çalışmakta olan il müdürlüğümüz ve bakanlığımız eğitim, sağlık ve barınma sorunu olmayan, her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni olan, düşünen, çevresi ile olumlu iletişim kuran, kendini geliştirmiş, geçmişini unutmayan ve geleceğe ümitle bakan çocuklar yetiştirmek için yerel ve ulusal politikalarla çalışmalarını sürdürecektir. İlimiz genelinde yaptığımız çalışmalar ile sokaklarda yaşayan ve zararlı alışkanlıklar edinen çocukların bu ortamlardan çıkarılarak topluma kazandırılması, ülkeye ve insanlığa yararlı bireyler olarak yetiştirilmesi için çalışacağız. Bu konu hepimizin ortak sorumluluğu hatta ödevi ve görevidir. Tüm dünya Ülkeleri barışın hâkim olacağı, savaşların olmayacağı, çocukların sevgi dolu bir ortamda; şiddetten, açlıktan, kötü alışkanlıklardan, kinden ve nefretten uzak yaşayabileceği bir dünya kurmaları artık bir mecburiyettir. Ülkelerin tüm çalışmalarına rağmen, bugün çocuklar hâlâ toplumun istismara en açık ve savunmasız grubunu teşkil etmektedir. Gazze, Arakan ve Suriye gibi bölgelerde çocuk katliamlar, göçlerde mağdur olan çocuklar daha hala vicdanları sızlatmaktadır. Dünyada bir çok olumsuzluklar yaşansa da ülkeler ve bireyler gelecekleri olan çocukları sevgi ve şefkatle yetiştirmek mecburiyetindedir. Çünkü sevgi ve şefkatle yetiştirilen her çocuk büyüdüğünde bireyi olduğu topluma sevgi ve şefkat ve merhametle yaklaşacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle “Dünya Çocuk Hakları Günü” ’nü kutluyor tüm çocuklara sevgi ve barış dolu bir yaşam diliyorum.”diye konuştu.
Konuşmaların ardından hazırlanan pastayı çocuklar keserek günlerini kutladılar. 

Yeniufuk