Yozgat'ta Çocuk Hakları ve Çocuğun Korunması konuşuldu

Yozgat'ta Çocuk Hakları ve Çocuğun Korunması konuşuldu

Yozgat Bozok Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASAUM) tarafından “20 Kasım Çocuk Hakları ve Çocuğun Korunması” günü kapsamında panel düzenlendi.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASAUM) tarafından “20 Kasım Çocuk Hakları ve Çocuğun Korunması” günü kapsamında panel düzenlendi. Bozok Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan İşgüzar’ın yöneticiliğini üstlendiği panele konuşmacı olarak Av. Emine Şimşek, Av. Esra Bıyık, Dr. Öğretim Üyesi Aygül Nalbant katıldı.

KASAUM Müdürü Doç. Dr. Canan Koç, panelin açılışında yaptığı konuşmada dünya üzerindeki çocukların temel haklarından bahsederek çocukluk çağlarının önemine değindi. Yetişmiş insanların da bir dönem masum çocuklar olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Canan Koç, dünya üzerinde yaşayan tüm çocukların eşit sağlık, eğitim, barınma ve yaşam haklarına sahip olmalarını dileyerek sözlerini tamamladı.

Panel öncesi bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “çocuk gelecektir, çocuk bahardır, çocuk masumiyettir, çocuklar yarınlarımızdır” diyerek, çocukların her alanda istismarının engellenmesine yönelik alınacak tedbirlerin öneminden bahsetti. Çocuk suistimallerinin engellenmesi, insan odaklı bu istismarların önüne geçilmesi için sağlam bir aile yapısı olmasının gerektiğini belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, düzenlenen panelin suistimallerin engellenmesi noktasında önemli bir vazife ifa edeceğine vurgu yaparak alınacak tedbirler noktasında burada yapılan konuşmaların da büyük katkısı olacağını belirtti.

Rektör Karadağ, “20 Kasım Çocuk Hakları ve Çocuğun Korunması Günü” çocuklarımıza olan vazifelerimizi, sorumluluklarımızı hatırlamak ve hatırlatmak noktasında önemli bir gün. Hazırlanmış olan panele emeği geçen başta Üniversitemiz KASAUM yetkililerine ve tüm konuşmacılara teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Paneli yöneten Üniversitemiz Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan İşgüzar, çocukların çok değerli olduğunu, çocukların ruh ve duygu dünyalarının ailede şekillendiğini, çocuklarımıza sahip çıkarak onları ailevi değer ölçüleri çerçevesinde yetiştirmeye özen gösterdiğimizde çocukların hak ettiği yerde olacağını ifade etti.

Panele konuşmacı olarak katılan Av. Emine Şimşek, çocuk hakları sözleşmesi ve çocuk koruma kanunu hakkında bilgiler verirken diğer konuşmacı Av. Esra Bıyık, korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukların korunmasına, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınmasına ilişkin usul ve esaslar hakkında konuştu. Son konuşmacı Dr. Öğr. Üyesi Aygül Nalbant ise istismara ve ihmale uğrayan çocuklarda psikolojik belirtiler ve çocuğun korunması ile ilgili konular hakkında sunum gerçekleştirdi.
Panel, dinleyicilerden gelen soruların cevaplanması ile son buldu.

Yeniufuk