Yozgat’ta çiftçinin yüzü gülüyor! Yüksek verim alındı

Yozgat’ta çiftçinin yüzü gülüyor! Yüksek verim alındı

Yozgat’ta toprak İşlemesiz olarak yapılan buğday demonstrasyonunda yüksek verim elde edildi.

A+A-

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Doğankent beldesinde çiftçi Veli Çelik'e ait arazide Yozgat Tarım İl Müdürlüğü teknik personeli kontrolünde uygulanan toprak işlemesiz buğday demonstrasyonlarının  hasadı İl Müdürü Tanju Özkaya, il ve ilçe müdürlükleri teknik personeli ve çiftçilerimizin katılımı ile yapıldı.

02.jpg

Yapılan çalışma ve toprak işlemesiz tarım hakkında çiftçilere bilgi veren İl MüdürüTanju Özkaya şunları söyledi;

"Çiftçimiz için daha az masraflı, çevremiz ve dünyamız için daha çevreci ve faydalı olan Toprak İşlemesiz tarımı çiftçilerimize yaygınlaştırmak ve göstermek için demonstrasyon çalışmaları yapıyoruz.

15.jpg

GEÇEN YIL ÇOK GÜZEL SONUÇLAR ALINDI

  Bu üretim sezonunda da bu beldemizde önder çiftçimiz Veli Çelik'le birlikte bu sistemi köydeki diğer çiftçilerimize uygulayarak göstermek istedik. Bu demonstrasyon tarlamızı da bu yıl 2. Defa toprak işlemesiz olarak ektik. Geçen yıl buraya yine toprak işlemesiz olarak nohut ekilmiş ve çok güzel sonuçlar alınmıştı. Bu sene de buraya yine hiçbir toprak işlemesi yapmadan buğday ekimi yaptık. Çiftçimize doğrudan ekim mibzeri ve teknik personelimizle destek verdik.

ÇİFTÇİLERE TANITIMI YAPILIYOR

   Bu çalışmamızda aynı zamanda Bakanlığımıza bağlı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan yerli tohumlarımızı da çiftçilerimize göstermiş ve tanıtmış oluyoruz.  Burada Enstitümüz tarafından yeni geliştirilmiş olan Aytenabla Çavuş, Demirhan, ve Fazılbey ekmeklik buğday tohumları ekildi. Ekimini yaptığımız diğer alanlarda ise bölgede en çok ekimi yapılan Makarnalık buğday çeşidi olan Kızıltan çeşidi ekildi.

BEREKETLİ BİR ÜRETİM SEZONU GEÇİRİLDİ

   Bu yıl kışın biraz uzun sürmesi ve Nisan ayında yağmur yağmamasına rağmen sonradan gelen bereketli yağmurlarla iyi bir üretim sezonu geçirdik. Bu bölgede buğday ekimlerinde 300-350 Kg/Da civarında verimler alındı.  Hasat sonucunda gördük ki toprak işlemesiz olarak ekilen arazide hiçbir verim kaybı olmadı. Hatta verim artışı oldu. Hasatlardan çeşitlere göre değişen 350-400 Kg/Da civarında verimler aldık.

   Biz bu verimleri geleneksel olarak toprağı işleyen çiftçilerimize göre toprağı işlemeden daha az masraf ve işgücüyle aldık. Sonuçlar somut olarak ortadadır. Bu nedenle tüm çiftçilerimize toprak işlemesiz tarımı tavsiye ediyoruz. Bu konuda çiftçilerimize her türlü yardıma hazırız. "

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.