Yozgat'ta çiftçiler zor durumda! Yüzde 50 düştü

Yozgat'ta çiftçiler zor durumda! Yüzde 50 düştü

Türkiye genelinde etkili olan kuraklık sebebiyle Yozgat’ta hasadı yapılan hububat alanlarında arpa’dan sonra buğdayda da yüzde 50 ile yüzde 70 arasında verim kaybı yaşandı.

A+A-

Türkiye genelinde etkili olan kuraklık sebebiyle Yozgat’ta hasadı yapılan hububat alanlarında arpa’dan sonra buğdayda da yüzde 50 ile yüzde 70 arasında verim kaybı yaşandı.

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden biri olan Yozgat’ta hububat hasadı devam ediyor. Bin bir zahmetle tarlasını ekerek hasat sezonunu bekleyen bölge çiftçisi kurak geçen bir yılın ardından hububat hasadında umduğunu bulamadı.

Yozgat’ın Yerköy İlçesinde arpa hasadının tamamlanmasının ardından buğday hasadı devam ediyor.
Orhan Köyünde çiftçiler kuraklık sebebiyle yanan tarlalarını önce hayvanlarına otlattılar daha sonra da pullukla sürümün yaparak yeniden ekim için hazırlığa başladılar. Buğday hasadına başlayan köy sakinleri, kuraklık sebebiyle buğdayda da yüzde 70 oranında ürün kaybı yaşadıklarını belirtiyor.

SON 20 YILIN EN KÖTÜ KURAKLIĞI

Köy sakinlerinden Nihat İnan, bölgelerinde son 20 yılın en kötü kuraklığını yaşadıklarını belirtti.
İnan, “Yıllardır köyümüzde tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorum. Son 20-30 yıldır böyle bir kuraklık görmedim. Kuraklık sebebiyle köyümüzün 100 yıldır hiç kesilmeden akan köy çeşmesi kurudu. Arpalarımız yandı ve hayvanlarımızı otlattıktan sonra yeniden sürümünü yaptık. Şimdi buğday hasadına başladık. Buğdayda da yüzde 50’nin üzerinde ürün kaybı yaşanıyor. Hasat ettiğimiz tarlalar masrafını dahi karşılamaz durumda, biçerdöver parasını dahi karşılamaz diye pek çok komşumuz tarlasını biçtirmedi, ne yapacağımızı şaşırmış vaziyetteyiz. Bir ton gübre 6 Bin TL, buna tohum, mazot ve diğer masrafları eklersek bu gidişle çoğu çiftçi tarlasını ekemez durumdadır. Devlet yetkililerimiz biz çiftçilere tohum, gübre ve mazot desteği vermesini istiyoruz. Bu konuyla ilgili Tarım Bakanlığımızın bir çalışma içerisinde olduğunu duyduk. Ama bu kadar zaman geçti henüz desteğin ne kadar ve ne zaman yapılacağı konusunda bir açıklama yapılmadı. Yetkililerimizden biran önce biz çiftçilere destek olmalarını bekliyoruz.”diye konuştu.

Diğer köy sakinleri de benzer açıklamalarda bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Şuan 150 dekar buğday tarlasının hasadı yapılıyor. Önceki yıllarda bu tarladan yaklaşık 60-70 ton ürün elde edilirken şimdi neredeyse tarla bitmek üzere 30 ton dahi çıkmadı. Bu yıl biz çiftçiler için oldukça sıkıntılı bir dönem geçiriyoruz. Gübre fiyatlarında yüzde 160’ın üzerinde bir artış söz konusu bu şekilde kimse bu paraya gübre alıp tarlasını ekemez. Devlet yetkililerimizden biz çiftçilere tohum ve gübre desteğinde bulunmasını istiyoruz.”

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Cahit Metin’de açıklamasında ülke genelinde olduğu gibi bölgelerinin de kuraklıktan etkilendiğini kaydetti.

Başkan Metin, “Bölgemizde arpa hasadı tamamlandı. Anız diye tabir edilen yani geçen yıl nohut, arpa, yada başka ürün ekili tarlalarda kuraklıktan dolayı yangın meydana geldi. Bu konuda bizler köylerimizde yaptığımız araştırmalar kapsamında arpada yüzde 100 ve yüzde 70’in üzerinde zarar olduğunu tespit ettik. Aynı şekilde şuan devam eden buğdayda da farklı bir durum yok. Buğdayda da yüzde 50’nin üzerinde zarar söz konusudur. Bu durumu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerimizde tuttukları raporlarla tespitini yaptı. İlgili bakanlığımız ve müdürlüğümüzün bu konuda bir çalışması var. İnşallah en kısa sürede çiftçilerimize gerekli destek sağlanır.”diye konuştu. 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.