Yozgat'ta çiftçiler destek ödemelerini bekliyor

Yozgat'ta çiftçiler destek ödemelerini bekliyor

Yozgat Merkez ve ilçe ziraat odaları başkanları, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında bir araya gelerek, çiftçilere destek ödemelerinin biran önce verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

A+A-

Yozgat Merkez ve ilçe ziraat odaları başkanları, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında bir araya gelerek, çiftçilere destek ödemelerinin biran önce verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yozgat İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yönetim Kurulu Üyesi Eyyup Elmalı Başkanlığında Aydıncık’ta yapıldı. Toplantıya; Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, Yerköy Ziraat Odası Başkanı Cahit Metin, diğer oda başkanları; Mustafa Tekçam, Hüseyin Demiroğlu, Sinan Nehoş, Alpaslan Berk, Şükrü Kayhan, Mehmet Kılıç, Salih Akoğul, Şevki Güngör, Hacı Tuzlacık, Adnan Erdoğmuş ve Ender Taflıoğlu katıldı.

ziraat-odasi.jpg

Toplantı sonrası bir açıklama yapan TZB Yönetim Kurulu Üyesi Eyyup Elmalı, üreticinin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, koordinasyon toplantısında alınan ve çözüm önerilerinden oluşan kararları kamuoyu ile paylaştı.

SOĞAN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILSIN

Elmalı, il genelinde 10 bin dönüm soğan ekimi yapıldığına dikkat çekerek 50 bin ton soğanın elde kaldığını ve elde edilen ürünün bir kısmının depolarda kaldığını bildirdi.
Bölgede üretim yapan soğan çiftçisinin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğin ifade eden Elmalı, TMO aracılığı ile Ziraat Odası başkanlığı kontrolünde soğanların ihtiyaç sahiplerine dağıtılabileceğini söyledi.

GÜBREDE ÖNLEM ALINMALI

Artan gübre fiyatları nedeni ile çiftçinin gübresiz tarıma yönelmesine bağlı olarak ürünlerde verim ve kalite kaybına neden olduğuna dikkat çeken Elmalı, yükselen gübre fiyatlarının bir an önce düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

TZB Yönetim Kurulu Üyesi Eyyup Elmalı, bölgede yaşanan kuraklık nedeni ile çiftçilerin üretmiş olduğu ürünlerin rekoltesinin verim düşüklüğünün önüne geçilmesi için ilgili kurumlarla görüşülerek, derin sondaj kuyularının açılarak bölge çiftçisine destek sağlanabileceğini ifade etti.

FAİZLER SİLİNSİN

Elmalı, üreticinin borç yüküne de dikkat çekerek şunları ifade etti: “Bölge çiftçilerimin son yıllarda kuraklık ve doğal afet nedeni ile yaşamış oldukları verim kaybından dolayı Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını ödemekte zorluk yaşamaktadırlar. Bu denenle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan borçların faizlerin silinerek ana paranın 5 eşit takside bölünerek borçların ertelenmesi hususunda ilgili kurumlara bilgi verilmesi gerekmektedir.”

Yeniufuk