Yozgat’ta bu başlıklar konuşulacak! Rapor halinde hemen bakanlığa gönderilecek

Yozgat’ta bu başlıklar konuşulacak! Rapor halinde hemen bakanlığa gönderilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ülke genelinde ailenin korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahının artırılması amacıyla aralarında Yozgat'ın da bulunduğu 81 il müdürlüğünün koordinasyonunda "Aile Çalıştayı" düzenliyor.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ülke genelinde ailenin korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahının artırılması amacıyla 81 il müdürlüğünün koordinasyonunda "Aile Çalıştayı" düzenliyor. Bu çalıştaylar, sorunların tespiti ve çözümü konusunda Bakanlık çalışmalarına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Yozgat'ta gerçekleşecek olan Aile Çalıştayı, Bozok Üniversitesi akademisyenlerinin moderatörlüğünde, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının katılımıyla gerçekleşecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Abdullah Neşeli, çalıştayın ana konu başlıklarını şu şekilde açıkladı:

  1. "Aile, Eşitlik ve Adalet"
  2. "Aile, Sosyal Kalkınma ve Refah"
  3. "Aile, Hayat Boyu Gelişim ve Öğrenme"
  4. "Aile, Çevre ve İklim"
  5. "Aile, Teknoloji ve Dijitalleşme"
  6. "Aile Odaklı Sosyal Hizmetler"

Çalıştayda, aileleri güçlendirmeye yönelik mevzuat, uygulamalar ve geliştirilmesi gereken alanlar ele alınacak. Ayrıca, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılmasına yönelik politikalar, ailenin korunması ve desteklenmesi için alınabilecek ek tedbirler, yeni ailelerin kurulmasını teşvik edecek ekonomik ve sosyal destekler, evlilik ve aile hayatına dair toplumun farkındalık düzeyini artırmaya yönelik çalışmalar masaya yatırılacak.

Ayrıca, afet ve acil durumlar için ailelerin bilinç ve farkındalık düzeylerini artırıcı tedbirler ve ailelerin iklim değişikliği konusunda bilinçli olmalarını sağlayacak önlemler de tartışılacak. Teknolojinin bilinçli kullanımı ve ailelerin teknolojik gelişmelerden nasıl daha fazla faydalanabileceği konuları da çalıştayın gündeminde yer alacak.

Aile odaklı sosyal hizmet uygulamalarındaki sorunlar ve çözüm önerileri de ele alınarak, sosyal hizmet modelinin güçlendirilmesi ve ailelerin sosyal hizmetlere daha kolay erişebilmeleri için yapılması gereken çalışmaları içeren bir platform oluşturulacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu çalıştaylar aracılığıyla ailelerin korunması ve güçlendirilmesi için daha etkili politikalar geliştirmeyi hedefliyor.

 

İlgili Haberler