Yozgat'ta "Bozkır’da Bilim var" şenliği başlıyor

Yozgat'ta "Bozkır’da Bilim var" şenliği başlıyor

Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ikinci bilim şenliği düzenlenecek. TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Bozkır’da Bilim var" adlı proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

A+A-

Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ikinci bilim şenliği düzenlenecek. TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Bozkır’da Bilim var" adlı proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Yaparak, yaşayarak öğrenme anlayışıyla bilimi öğrencilerle buluşturmak amaçladıklarını söyledi.

Türkiye genelinde TÜBİTAK tarafından kabul edilen projeden biri olan Bozkır’da Bilim var" Projesi, TÜBİTAK 4007 kapsamında hazırlanan ve kabul edilen ikinci proje oldu.Proje 30 Eylül Perşembe günü Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek.

Yozgat’ta Toplumda, bilimin, kültürün ve iletişimin yaygınlaşması, bilimsel bilginin ulaştırılması, bilim ve teknoloji etkileşiminin etkinliklerle kavratılması hedefleniyor.

26092021-615066984ff67-default.png

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, bilginin teknolojiye, hayallerin gerçeğe dönüştüğü, bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha genişkesimlerine yaygınlaştırılması amacıyla Bilim Şenliği’nin düzenlendiğini söyledi.

Yozgat'ta ilk defa 2018 de yapılan 4007 TUBİTAK Bilim Şenliğinin ikincisinin “Bozkırda Bilim Var” ismiyle 30 Eylül 2021 Perşembe günü saat 10:00'da Cumhuriyet Meydanında başlayacağını dile getiren İl Müdürü Yazıcı, şenliğin üç gün boyunca devam edeceğini kaydetti.

Bilim ve teknolojide en önde olmayı hedeflediklerini vurgulayan İl Müdürü Yazıcı, “Bilimin ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla değiştiği dünyada çocuklarımızı yarının teknolojisine hazırlamak zorundayız. Yıllar sonra çocuklarımızın ‘bizi neye hazırladınız’ sorusuna doğru cevap bulabilmemiz için dünün birikiminden ilham alıp, bugünün şartlarını kullanarak, yarının vizyonuna uygun çalışmalar yapmak zorundayız. Kendi öz değerlerimizden ‘bi haber’ bir medeniyet tasavvuru oluşturmak mümkün değildir. Çocuklarımızı milli ve manevi değerlerine bağlı aynı zamanda bilim ve teknolojinin ışığında yaşamı yorumlayabilen, yarına hazır fertler olarak da yetiştirmek durumundayız” diye konuştu.

İl Müdürü Yazıcı, “Eğitimin öznesi öğrencilerimizi ve bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan siz değerli vatandaşlarımızı Bilim Şenliğimize bekliyoruz.Ayrıca bizlere desteklerini hiç bir zaman esirgemeyen Vali Ziya Polat’a, katkılarından dolayı Belediye Başkanı Celal Köse’ye, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ'a, İl Emniyet Müdürlüğümüze,İl Sağlık Müdürlüğümüze,Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, AFAD il Müdürlüğümüze, Müdürlüğümüz AR-GE birimi ile emek veren tüm yönetici, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz” dedi.

TÜBİTAK 4007; bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için sergiler, gözlem,sahne şovları, gösteriler, atölye / laboratuvar çalışmaları, tematik bilim oyunları, yarışmalar, konferanslar vb. etkinlikleri içeriyor. Bu etkinlikler yoluyla katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmeleri, merak duygusu, araştırma, sorgulama, inceleme ve öğrenme isteklerinin artmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Yozgat Hakimiyet