Yozgat'ta bebek ölümlerinin önüne geçilecek

Yozgat'ta bebek ölümlerinin önüne geçilecek

Doğum salonunda çalışan ve yeni doğana yönelik girişimde bulunana tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla Yozgat’ta eğitim verildi.

A+A-

Türkiye’de asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana yürütülen Yeni doğan Canlandırma Programı (NRP) kapsamında; doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunana tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerledonatılması amacıyla Yozgat’ta eğitim verildi.3 gün süren eğitim programının ardından katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğaın hayatının kaybettiğine vurgu yapılarak, bunların %23’ü doğum sonrası asfiksiye bağlı kaybedildiği belirtildi.

Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurduğuna değinildi.

Yozgat’ta yürütülenNRP (Neonatal Resusitasyon Programı) kapsamında NRP Uygulayıcı Eğitimleri (3 gün) yapıldı. Bu program kapsamında asfiksiye bağlı bebek ölümlerinin ve sekellerinin önlenmesi amacıyla her doğum salonunda eğitilmiş en az bir personelin bulunması amaçlandı. Ayrıca NRP Güncelleme eğitimleri de yapılarak bilgi ve becerinin güncel tutulabilmesi hedeflendi.


Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk Ergen Sağlığı Dairesi Başkanlığınca asfiksiye bağlı bebek ölümlerinin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Neonatal Resüsitasyon Programı (NRP) yürütülüyor.

Anne ve çocuk sağlığında öncelikli konular olan; antenatal bakımın nicelik ve nitelik olarak düzeltilmesi, her doğum için sağlıklı ve güvenli koşulların sağlanması, doğum sırasında ve erken yeni doğan döneminde her yeni doğana optimal yaklaşımın yapılması (temel Resüsitasyon, ısı kontrolü, erken anne sütü), yüksek riskli gebe ve yeni doğanın tanınması, uygun bakım ve sevk ilkelerinin yerleştirilmesi sağlanarak perinatal ve yeni doğan ölümlerinin önlenmesi önem arz ediyor. Bu amaçla yapılan ve ülke genelinde uygulanan Neonatal Resüsitasyon Programı Yozgat’ta da devam ediyor. 

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.