Yozgat'ta baraj ve göletlerde son durum ne?

Yozgat'ta baraj ve göletlerde son durum ne?

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, kurak bir kış mevsimi yaşadıklarını belirterek, son yağışlarla birlikte gölet ve barajlarda su seviyesinin yükseldiğini söyledi.

A+A-

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, kurak bir kış mevsimi yaşadıklarını belirterek, son yağışlarla birlikte gölet ve barajlarda su seviyesinin yükseldiğini söyledi.

Belediye Başkanı Celal Köse, yaptığı açıklamada; son günlerdeki yağışların baraj ve göletlerde su seviyesini artırdığını ifade etti.

Başkan Köse, “Musabeyli Cemil Çiçek Barajımızda şuan için su seviyemiz yüzde 24’ler de civarında bu da yaklaşık 13 Milyon Metreküp suya tekabül ediyor. Baraj havzamızın tamamı 49 Milyon metreküp su ihtiva etmektedir. Şuan için yağışların akabinde baraj girişlerimiz mevcut. Kirazlı Gölet’imizi şuan kullanmıyoruz. Stokta tutuyoruz ve ihtiyaç olduğunda kullanacağız. Orada da yüzde 40 civarında bir suyumuz var. Daha sonra Arap Seyfi’den şehrimizin kullanımı için saatte 600 metreküp su alıyoruz. Cemil Çiçek Musabeyli Barajımızdan da 300 metreküp suyu şehrimize vermekteyiz. Aynı zamanda Cemil Çiçek Barajımızdan Yerköy’e herhangi bir terfi olmaksızın saatte 70 metreküp su veriyoruz. Tabii bu rakamları kuraklıktan dolayı biraz düşürmek zorunda kaldık.”dedi.

ÖNCELİĞİMİZ YOZGAT’IMIZIN SUYUNU TEMİN ETMEK

Önceliklerinin Yozgat Merkez su ihtiyacının temini olduğunu vurgulayan Başkan Köse, “Çiçekdağı’nın isale hattı çalışmasına devam etmekteyiz. Çiçekdağı ve Köseli planlanmakta. Baraj havzasının yeteceği planlanarak daha önceden yapılmış protokollere göre devam etmektedir. Tabi su olursa bunlar yürürlüğe girmektedir. Su olursa biz kullanabiliriz. Önemli olan burada su olması, su olursa paylaşırız. Eğer su olmazsa yapabilecek bir şey yok. Önceliğimiz Yozgat merkezin suyunu temin etmek ve çok şükür şuan için temin edebiliyoruz. Bizim su seviyemiz yüzde 20’lere kadar düşmüştü. Şuan yüzde 24’ler civarında ama yine havzalardan girişimiz yapılıyor. Nisan ayındayız daha yağışlar olacaktır. Biraz da mevsimler ileri doğru kaydı. İleri doğru kayması sebebiyle yağışların devam edeceğini düşünüyoruz.”diye konuştu.

“Alt yapı projeleri ile ilgili çalışmalarımız hazır.” diyen Başkan Köse, “ İlbank ile ilgili uluslararası finansman çalışmalarımız da hazır. Tabi bu kaynak uluslararası olduğu için belli bir prosedürü yerine getirmek gerekiyor. İlbank vasıtasıyla bir rapor hazırlanıyor. Şuan onun çalışmaları sürüyor. O raporumuz hazırlandıktan sonra bu raporu Finans kuruluşlarına iletecek. Olur çıkacağından eminiz Olur çıkmasa biz bu sıralamaya giremeyiz zaten. Gidişat olumlu. Bu sene bu sezon içerisinde de inşallah ihalemizi yapıp çalışmalara başlamayı hedefliyoruz.

Bu çalışmanın hayatımıza hiç negatif etkisi olmaz diyemeyiz. İllaki bir sıkıntı olacaktır ama bunu halkımızla atlatmamız gerekiyor. Yüzde 65 su kaçağımız var. Bu kaçağı olan suya da elektrik ödüyoruz. Bunun ciddi maliyeti var. Başka Yozgat yok. Kendimiz için çocuklarımız için hepsinden daha önemlisi yani bir şehir hayatında bir şey yaşasak bile en önemli karımız şu olacak; asbest borulardan kurtulacağız. Kanserojen etkisi olan bu borulardan kurtulup sağlıklı, yüksek basınca dayanıklı inşallah alt yapımızı yeniledikten sonra. İnşallah gelecek nesillerimize sağlıklı, temiz çeşme kalitesinde musluklardan su akıtacağız. Bana göre en büyük kazancımızda bu olacak. Hem kaçakları önleyip elektrik enerjisinden elde edeceğimiz tasarrufla da en azından projenin finansmanını inşallah karşılayacağız.”şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.