Yozgat’ta aşı seferberliği başlatıldı!

Yozgat’ta aşı seferberliği başlatıldı!

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile birlikte şehir merkezinde esnafları ziyaret ederek koronavirüs salgınına karşı aşı uygulaması hakkında hem bilgi verdi hem de aşı olmamış ama olmak isteyen esnafa aşılarını yaptı.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile birlikte şehir merkezinde esnafları ziyaret ederek koronavirüs salgınına karşı aşı uygulaması hakkında hem bilgi verdi hem de aşı olmamış ama olmak isteyen esnafa aşılarını yaptı.

Ülke genelinde devam eden koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışması ilimizde de Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından aralıksız olarak sürdürülüyor.

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin ve beraberinde ki sağlık ekipleri esnaf ziyaretleri yaparak aşının önemini anlatırken aynı zamanda aşı olmak isteyen vatandaşların aşılarını yaptılar. Aşılama süreci ve aşı konusunda açıklamalarda bulunan Sağlık il Müdürü Fatih Şahin herkesi aşı olmaya davet etti. 

1-039.jpg

“AMACIMIZ YÜZDE YÜZ”

Aşılama oranının ilimizde yüzde 70 civarında olduğunu ve amaçlarının yüzde 100’e ulaşmak olduğunu dile getiren İl Sağlık Müdürü Şahin, ”İlimiz genelinde sayın valimizin koordinasyonunda aşı çalışmalarımızda yüzde 70,6 ile sarı konumundayız. Bu aşılama istatistiği birinci doz aşı baz alınarak yapılıyor.  Amacımız yüzde 100’e ulaşmak. İl genelinde sabit ekiplerimiz, Toplum Sağlığı Merkezlerimiz, hastanelerimizle ve mobil ekiplerimizle ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yerinde aşılarımızı yapmaya devam ediyoruz. Bunun yanında vatandaşlarımızı bilgilendirmek aynı zamanda aşı olmayanların neden aşı olmadıklarını anlayıp aşı olmanın gereğini anlatarak aşı olmaları yönünde çalışmalar yapıyoruz. Aşı olmak isteyenler olursa sağlık birimlerimize davet ediyoruz. Gelemeyenler olur ise gidip yerinde aşıları yapıyoruz. Aşılama çalışmamız bu şekilde devam ediyor” dedi. 

2-030.jpg

“YÜZDE 90’I AŞI OLMAYANLAR”

Yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 90’ının ya aşı olmadığını ya da aşı sürecini tamamlamadığını dile getiren Şahin,”İl genelinde 1 Temmuz’a hastanede yatan hasta sayımız 20-30 seviyesine kadar düşmüştü. Yoğun bakım yatan hasta sayımızda 3-4 kişi idi. Normalleşme sonrasında vatandaşlarımız özellikle Sosyal Mesafe, Maske ve Hijyen kuralları konusunda tedbirleri gevşettiler. Sadece ilimizde değil Sağlık Bakanımızın da açıklamasına göre ülke genelinde vakalarda artış oldu. Bu durumda hastanelerimizde yatan hasta sayımızı artırdı. Hastanede yatan hasta sayımız küçümsenecek oranda değil. İlk iki dalgada olduğu gibi ağır vakalarla karşılaşmıyoruz. İşin en dramatik tarafı ise hastanede yatan hastalarımızın yüzde 90’ına yakını ya aşısını olmamış ya da aşı sürecini tamamlamamış kişiler olması” ifadelerini kullandı.

3-013.jpg

“EN BÜYÜK SİLAHIMIZ AŞI”

Koronavirüsle mücadele etme konusunda en büyük silahımız aşılama diyen Şahin, ”Bizim elimizdeki en büyük silahımız aşı. Daha önce birinci ve ikinci dalgada üçüncü dalgada elimizde aşı silahımız yoktu. Tek silahımız mesafe maske ve hijyendi. Şuanda virüsten koruyabilecek büyük bir silahımız var. Aşı olan vatandaşların bize sordukları soru,” Biz artık hasta olmayacak mıyız?”. Hayır yine hasta olabilirler ancak artık ağır hasta olmayı engelleyecek. Yoğun bakıma yatma olasılığını çok çok düşük bir seviyeye düşürüyor. Ayakta gribal enfeksiyon gibi atlatıyorlar. Aşı olmadan bu virüse yakalanıp ağır bir şekilde atlatmaktansa aşı olarak daha hafif bir şekilde atlatmak daha iyi” şeklinde konuştu.

“GENÇLER İÇİNDE TEHLİKELİ”

Koronavirüsten yaşlıların etkilendiği ve gençlerin çok fazla etkilenmediği konusunda ki algının yanlış olduğunu dile getiren Fatih Şahin,”Çağrı merkezimiz var. Bunun yanı sıra müdürlüğümüzün santral grubu var. Yaklaşık 40 personelimiz  şuanda il genelinde 1. Doz aşısını olmayan yaklaşık 80 bin vatandaşımıza tek tek arayarak ulaşıyor. Aşı ile alakalı olarak öğrenmek istedikleri her şeyi vatandaşlarımıza anlatıyoruz. İlimizde özellikle 39 yaş altı genç grup diyeceğimiz kesim aşı yaptırma oranında kırmızı renkte. 39 yaş üzerinde ki yaş gruplarında aşılamada mavi renkteyiz. Aşıda bir zorlama yok. Kişinin kendi isteğine bağlı. Koronavirüs sadece yaşlıları etkiliyor ve sadece yaşlıları öldürüyor gibi bir algı var. Bu doğru değil. Koronavirüs gençleri de etkiliyor. Ağır geçirmelerine hatta vefat etmelerine neden olabiliyor. Herkese en doğru bilgileri aktarıyoruz. Aşı yapıldığında herkeste antikor oluşmuyor. Yüzde 10’luk bir kesimde antikor oluşmayabiliyor. Aşı tam olarak bir koruma sağlamıyor ancak yüzde 90 civarında bir koruyuculuğu var. Aşı yaptırmakta tereddüt etmemiz gerekiyor. Sağlık personelimiz ilk günden bu zamana kadar geçen süreçte yoğun çalışmaya devam ediyor. Tüm dünyada bu virüs sıfır olmadan bitme olasılığı yok. Herkesin aşılarını olması gerekiyor” şeklinde açıklamalarını tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler